Фільми про Чорнобиль: від хронік у перші дні аварії на ЧАЕС до серіалу “Чорнобиль”
До 34 річниці катастрофи на Чорнобильській АЕС зібрали найбільш значимі художні і документальні фільми про Чорнобиль, що розповідають про аварію та її наслідки.
За 34 роки про аварію на Чорнобильській атомній електростанції зняли безліч документальних і художніх фільмів, короткометражок і серіалів. Ми обрали в добірку три типи фільмів: найперші хроніки, найбільш якісні документальні реконструкції та художні фільми, що були визнані глядачами та критиками. Здебільшого ці фільми про Чорнобиль виявились у відкритому доступі до перегляду. Зібрали їх для вас. Ми маємо пам’ятати.
Чорнобиль – Хроніка важких тижнів
1986, режисер Володимир Шевченко
Перший фільм про катастрофу на Чорнобильській АЕС. Команда режисера Володимира Шевченка провела на місці аварії 100 днів поряд з пожежниками, енергетиками, військовими, дозиметристами і атомниками, що ліквідовували наслідки вибуху. Через це значна кількість відзнятого матеріалу була засвічена радіацією і її не хотіли допускати до показів. Однак режисеру вдалося вставити зняті з вертольоту кадри зруйнованого реактору у фінальну версію. Саме на них звуковим фоном поставили удари лічильника Гейгера.
Сам фільм ще в радянські часи зіштовхнувся з чималою кількість цензури від вищого керівництва, яке намагалося не допустити показ численної кількості фактів, а лише показати “героїчну боротьбу радянського народу з наслідками катастрофи”.
Фільм був показаний у 132-х країнах. Сам Володимир Шевченко, який за свою роботу отримав призи дев’яти міжнародних кінофестивалів, помер від променевої хвороби через місяць після виходу кіно на екрани. 1987 року Міжнародна асоціація наукового кіно встановила Приз імені Володимира Шевченка.
Дзвін Чорнобиля
1987, режисер Роллан Сергієнко
Ще один фільм про Чорнобильську катастрофу, який знімали одразу після вибуху та в перші місяці ліквідації трагедії. Спочатку фільм був заборонений до показу на території СРСР.
Автори не ставили перед собою завдання показати вичерпну картину того, що сталося в Чорнобилі. Вони намагались відобразити свідоцтва людей, безпосередньо причетних до трагедії, уроки якої ще слід усвідомити. «Дзвін Чорнобиля» занесений до «Книги рекордів Гіннеса» як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.
Розпад
1991, режисер Михайло Беліков
Один з перших художніх фільмів про трагедію. Журналіст Олександр Журавльов повертається додому в Київ з безліччю планів – розібратися у стосунках зі своєю невірною дружиною і зустрітися з друзями дитинства. На календарі 25 квітня 1986 року і він навіть не підозрює, що за кілька годин його плани кардинально зміняться – друзі загинуть на ЧАЕС, а йому самому доведеться випрошувати у коханця дружини пропуск, аби потрапити до ліквідаторів.
Картина оповідає не лише про Чорнобильську катастрофу, але й про розпад людських відносин. У 1990 році фільм отримав нагороду Венеціанського кінофестивалю.
Брама
2018, режисер Володимир Тихий
Фільм був знятий за мотивом п’єси Павла Ар’є “На початку і в кінці часів”. Він розповідає про бабу Прісю та її сім’ї, яка живе в глухому селі в Чорнобильській зоні відчуження. Баба Пріся дружить з русалками, час від часу поїдає галюциногенні гриби, а за часів Другої світової війни взагалі вбила 12 есесівців. Її геніально зіграла українська актриса Ірма Вітовська, яку дуже важко впізнати через складний гриму. Подейкують, що у фільмі “Брама” можна почути монолог, який HBO нібито вкрали для свого серіалу “Чорнобиль”.
Фільм доступний для легального перегляду на сайті OLL.TV.
Поліське. Післячуття
2019, режисер Костянтин Кляцкін
Короткометражний документальний фільм про Поліське містечко з понад 600 річною історією, яке потрапило в зону радіаційного забруднення і не було відселене протягом більш ніж 10 років після Чорнобильської аварії.
Фільм є соціальним проектом, створеним українською компанією DocNoteFilms у співпраці зі студією аерозйомки Dronarium Україна, Бедлам Продакшн і 4 Ears Sound Production. Картина триває три хвилини. Зйомки проходили вночі з використанням безпілотників з динамічним освітленням, щоб надати картині символізму.
Двері
Ірландська 16-хвилинна картина 2008 року розповідає про молоду сім’ю, яку виселили з Прип’яті після катастрофи на Чорнобильській АЕС. Практично відразу після аварії помирає їхня маленька дочка, Олена. Вбитий горем батько повертається в покинуте місто, щоб забрати двері свого будинку. Згідно з традицією, саме на них потрібно поховати дитину. Цю картину можна назвати меланхолійним нарисом про життя однієї родини – крупинки в океані зламаних внаслідок аварії доль.
Фільм був знятий за книгою Світлани Алексієвич “Монологи про життя, написані на дверях. Спогади Миколи Фомича Калугіна”. У 2010 році його номінували на премію “Оскар” в категорії “Кращий короткометражний ігровий фільм”.
Битва за Чорнобиль
Документальний фільм телеканалу Discovery 2006 року розповідає про ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідки. Своїми спогадами з журналістами поділилися перший президент СРСР Михайло Горбачов і фотограф Ігор Костін, автор історичних знімків зруйнованого реактора. Також журналісти поспілкувалися з багатьма експертами, військовими, які керували ліквідацією, шахтарями, інженерами тощо.
У фільмі йдеться про надскладну роботу з ліквідації аварії, про спроби не допустити другий вибух на АЕС, а також про шалену дозу радіації, яку отримали жителі Прип’яті в перші дні після вибуху через замовчування владою масштабів катастрофи. Його дійсно варто подивитися.
Чорнобиль 3828
2011, режисер Сергій Заболотній
Документальний фільм українського режисера розповідає про ліквідаторів, які працювали на даху четвертого реактора у найбільш небезпечній зоні «М» з найвищим рівнем випромінювання. Коли робототехніка перестала працювати, до ліквідації залучили солдат та курсантів військових училищ.
Фільм побудований як спогади розвідника-дозиметриста Валерія Стародумова про вересень 1986, коли покрівлю реактора очищали від радіоактивних речовин.
Чорнобильські бабусі
2015, режисер Голлі Морріс
Героїнями фільму є три самопоселенки, які мешкають в Чорнобильській зоні відчуження. Більшість їхніх сусідів уже давно виїхали, а чоловіки померли, та ця вперта жіноча компанія все ще тримається, — ба більше — горя не знає, живучи в одному з найнебезпечніших місць світу.
Світова прем’єра фільму відбулася на кінофестивалі у Лос-Анджелесі, де він отримав приз за найкращу режисуру. В Україні фільм вперше показали на міжнародному фестивалі кіно та урбаністики “86” в місті Славутич, де “Бабусі” стали глядацьким хітом. Фільм можна подивитись офіційно онлайн на Takflix за посиланням.
Аврора
2006, режисерка Оксана Байрак
Фільм розповідає про вихованку дитбудинку, яка мріє стати балериною. На лихо, дівчинка виявляється не в тому місці і не в той час – перебуваючи неподалік від ЧАЕС під час аварії 26 квітня, вона одержує величезну дозу радіації. Щоб дати їй шанс на одужання, Аврору відправляють на лікування до США. Там вона зустрічає свого кумира, зірку балету, Ніка Астахова, який впав у творчу кризу. Дівчинка допомагає танцюристу переглянути свої цінності і знайти втрачене натхнення.
Зона. Чорнобиль
2020, режисер Ангел Ангелів
У дев’ятому випуску українського «Проєкту Вторгнення» Дмитро Громов здійснює піший 40-кілометровий похід через чорнобильську зону відчуження. Знімальна команда проходить через порожні населені пункти, виселені села і військову радіолокаційну антену.
Проєкт не схожий на інші фільми про Чорнобиль, серія розкриває труднощі виживання людини в дикій природі: перепливання річок, перетин боліт, очищення води з радіоактивних джерел. І цікава тим, що показує чорнобильську природу такою, якою вона є сьогодні.
Чорнобиль. За секунду до катастрофи
“Аварія на Чорнобильській АЕС” – 7 серія 1 сезону американського ТВ-серіалу “Секунди до катастрофи” телеканалу National Geographic. Серіал присвячений розслідуванню різних стихійних лих і техногенних катастроф за весь час сучасної історії. Також творці серіалу ретельно аналізують причини і розглядають події, які могли привести до кожної з катастроф.
Даний проект робить акцент на посекундне відтворення подій катастрофи, що сталася. Для цього використовуються сучасні технології CGI-графіки. У фільмі ви побачите повну реконструкцію аварії, в якій творці зібрали разом всю послідовність подій, які в кінцевому підсумку призвели до вибуху реактора, а також ознайомитеся з результатами розслідування National Geographic.
Земля забуття
2011, режисер Мішель Боганім
Стрічка розповідає історію кількох осіб і їхніх сімей, життя яких було зламане та знищене трагічним вибухом. Для Ані та Петра 26 квітня 1986 року мало стати найщасливішим днем – днем шлюбу, Олексій, інженер електростанції, разом із сином Валерієм, вирішили посадити дерево. Лісничий Микола робив свій щоденний обхід лісу навколо станції. Через 10 років Аня працює гідом для туристів по забрудненій „чорнобильській зоні”, Валерій шукає батька, а Микола доглядає заражений сад.
Цікавий факт – знімальній групі вдалось домовитись про роботу на території зони відчуження, адже не всі фільми про Чорнобиль могли собі це дозволити. Зйомки проходили під наглядом МНС. В кадри попали вулиці Світлодарська, Славутича, Слов’янська (Донецької області), а також інших міст – Одеси та Києва.
У субботу
2011, режисер Александра Миндадзе
«У суботу» – фільм про перший день після аварії на Чорнобильській АЕС. Пізно ввечері комсомольський працівник Валерій Кабиш помічає здалеку пожежу на АЕС. Щоб з’ясувати, в чому справа, він прибігає до начальства і виявляється свідком розмови про те, що на станції сталася аварія, проте щоб уникнути паніки жителям міста про небезпеку радіоактивного зараження поки повідомлятися не буде. Він тікає в місто і вранці забирає з гуртожитку Віру – дівчину, яка йому колись подобалася. Кабиш вмовляє її бігти на вокзал і виїхати на першому ж поїзді. Герої спізнюються на потяг, тому Віра вирішує співати у ресторані на весіллі, щоб заробити грошей.
Зйомки картини проходили в Світлодарську Донецької області. Місто обрали через те, що його вулиці схожі на радянські. Відповідно, кадри Чорнобильської станції знімали на Углегірській ТЕС.
Метелики
2014, режисер Віталій Воробйов
Історія про двох сестер, які поїхали провідати тітку в Прип’ять, за день до вибуху на ЧАЕС. Дівчата потрапляють у безвихідне становище і починають допомагати ліквідаторам. Одна з сестер закохується в того, хто бореться з наслідками катастрофи. Тепер виїхати дівчатам буде ще складніше.
В стрічці немає жодної павільйонної сцени. Основна частина фільму знімалась в Києві та Славутичі. На фасад палацу культури в Славутичі прикріпили напис Енергетик, аби місто виглядало як Прип’ять.
Голоси Чорнобиля
2016, режисер Пол Крачтен
У 2015 році лауреаткою Нобелівської премії з літератури стала Світлана Алєксієвіч. Одна з її книг присвячена темі катастрофи – “Чорнобильська молитва”. Це роман на основі розлогих інтерв’ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів.
Фільм був висунутий Люксембургом на премію “Оскар” за найкращий фільм іноземною мовою.
Чорнобиль
2019, режисер Йоган Ренк
Як і інші фільми про Чорнобиль, однойменний серіал розповідає про трагічні наслідки екологічної аварії Чорнобильської станції.
У 1986 році 25 квітня запланована зупинка і ремонт четвертого блоку йде не за планом і призводить до масштабної катастрофи, яка назавжди закарбувалася в історії людства. Вибух і руйнування реактора було видно на багато кілометрів. Найпотужніша пожежа охопила дах і сусідні будівлі, конструкція готова була розвалитися в будь-який момент. Для розслідування події і розробки подальших дій керівництво Кремля посилає на місце аварії хіміка-науковця Валерія Легасова.
В Україні серіал доступний для легального перегляду на стрімінгових платформах oll.tv, megogo.net, sweet.tv, divan.tv.
Чорнобиль 2020
Наступне відео обране до добірки через свою актуальність. В квітні 2020 року в лісі поруч із покинутою Чорнобильською атомною станцією спалахнула пожежа. Станом на 26 квітня згоріли території колишніх сіл Лелів, Копачі, Поліське, Грезля, Рудня-Грезлянська, Ковшилівка, Варовичі, Буда-Варовичі, Мартиновичі, Смарагдовий, Волхов, Чистогалівка. Також згоріла територія військового міста Чорнобиль-2 і постраждало саме місто Чорнобиль. Попередня оцінка площі пожеж становить близько 11 500 га.
У короткому відео, знятому українським режисером Станіславом Капраловим, можна побачити кадри згорілих чорнобильських лісів, які гасили пожежники з усієї України. Ніхто не міг і уявити собі, що 2020 році фільми про Чорнобиль набудуть нового сенсу й актуальності.
Читайте також