fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Сім цікавих фактів про фільм “Додому” Нарімана Алієва

272

З нагоди виходу фільму в широкий всеукраїнський прокат, сім цікавих фактів про драму Нарімана Алієва.

Дебютний повнометражний фільм українського режисера кримськотатарського походження Нарімана Алієва “Додому” виходить в прокат 7 листопада.

Драма, сценарій якої Алієв написав разом з українською режисеркою Марисею Нікітюк (Коли падають дерева), розповідає історію кримського татарина Мустафи, чиї сини покинули півострів після його анексії. Брати влаштовуються в Києві, але раптово старший, Назім, гине, і батько вирушає в столицю за тілом сина, щоб поховати його на батьківщині. Також він має намір забрати в Крим і молодшого сина, Аліма.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картину “Додому” вже могли подивитися глядачі кількох кінофестивалів, де історія кримськотатарської родини зібрала і позитивні відгуки критиків, і престижні нагороди.

  1. Світова прем’єра фільму “Додому” відбулася на 72-му Каннському кінофестивалі. Він був представлений у програмі Особливий погляд і претендував на премію Золота камера за кращий дебютний фільм. Як розповів Алієв, звістка про те, що фільм включили в програму Канн прийшла за три дні до її оприлюднення, проте на прес-конференції Додому назвати забули. “Директор Каннського кінофестивалю Тьєррі Фремо забув нас згадати… Прес-конференція закінчилася, ми вже близькі до серцевого нападу… Всі, хто був у курсі, нам пишуть: “А що ж? А як же?” І тут він виходить на сцену і каже: “Ах, так, ось ще фільм…” — розповів продюсер фільму Володимир Яценко.

 

2.”Додому”, або кримськотатарською “EVGE”, — перший повнометражний художній фільм 26-річного Нарімана Алієва. До цього, за останні шість років в якості режисера він зняв три короткометражні фільми — “Повернутися на світанку” (2013), “Тебе люблю” (2014 року) і “Без тебе” (2016). Ці картини формують трилогію Кримські історії, а остання з них була представлена на Берлінале. У них Алієв знімав непрофесійних акторів, здебільшого своїх родичів, і декому з них пощастило знятися і в першому повному метрі режисера.

 

 

3.Одну з двох головних ролей в “Додому” зіграв двоюрідний брат Нарімана Ремзі Білялов. Він — непрофесійний актор, агроном за освітою і, за словами Алієва, абсолютно не зацікавлений в кінокар’єрі. “Я зателефонував своєму дядькові і кажу: “Мені потрібен Ремзі для зйомок”. Тому що у нас в родині вирішується все через старших. Він каже: “Коли? На скільки? ” Через десять хвилин Ремзі пише мені в месенджер: “Ти серйозно? ” Я кажу: “Так, збирай речі”,— згадував режисер.

 

 

4.Друга головна роль дісталася чи не найвідомішому кримському татарину в українському кіно — акторові та режисеру Ахтему Сеітаблаєву. Алієв зізнався, що боявся відмови відомого режисера взяти участь в дебютному повнометражному проекті колеги-початківця, і спочатку запропонував тому другорядну роль. Однак Сеітаблаєв не тільки погодився, але й, прочитавши сценарій, попросив віддати йому головну роль — Мустафи. “Я прочитав, не відриваючись, подзвонив кастинг-директору Павлу і, маючи акторське нахабство, попросив спробувати іншу роль, ніж та, яку мені пропонували зіграти”, — розповів Сеітаблаєв.

 

 

5.Для зйомок фільму була спеціально побудована копія пункту пропуску Чонгар, який розташований між материковою Україною й анексованим Кримом. Щоб відтворити атмосферу роад-муві, ділиться Алієв, зйомки проходили в місцях, де за сюжетом знаходяться герої – в Києві, Київській області, на Арабатській стрілці та озері Сиваш. Зі зрозумілих причин, дві останні сцени, події яких відбуваються у Криму, також знімали в Херсонській області.

 

6.”Додому”, який отримав Гран-прі 10-го Одеського кінофестивалю, продовжить свої фестивальні гастролі й навіть буде в прокаті за межами України — у Франції, у Великій Британії, Китаї, країнах Бенілюксу. Однак на батьківщині режисера, в окупованому нині Криму, картину принципово показувати не будуть. “Ми відмовилися продавати цей фільм на окуповану територію і на всю територію Російської Федерації. Була така пропозиція, але для нас це принципово“, — розповів Яценко.

 

  1. У серпні Український оскарівський комітет висунув драму Нарімана Алієва “Додому” на здобуття премії Оскар в номінації Найкращий фільм іноземною мовою. А буквально днями стало відомо, що він увійшов до списку фільмів, що претендують на номінацію Голлівудської асоціації іноземної преси Золотий глобус.

Джерело: НВ STYLE