fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Заборонений

739

Заборонений

Жанр: Біографічний, Драма

Виробник: UM-Group Production

Дистриб’ютор: B&H Film Distribution Company

Художник-постановник: Володимир Романов

Режисер: Роман Бровко

Композитор: Олександр Сошальський

Сценарист: Сергій Дзюба, Артемій Кірсанов

Оператор-постановник: Костянтин Пономарьов

Продюсер: Артем Денисов

Прем’єра: 5 вересня 2019

Бюджет: ₴ 44 017 000

В ролях: Дмитро Ярошенко, Діана Розовлян, Євгенія Гладій, Олег Масленніков, Віталій Салій, Карина Шереверова, Мирослава Філіповіч, Денис Роднянський, Павло Кільницький

1965 рік. Молодий поет Василь Стус не може миритися з безправним становищем українців у Радянському Союзі та кидає виклик тоталітарній системі. Він говорить про те, про що мовчать мільйони. Незважаючи на постійний тиск і погрози, Стус не припиняє боротьбу навіть у засланні.

Вересень 1985 року. Збірка записів “Палімпсести” Стуса, написана ним у таборі для політв’язнів, готується на Заході до висунення на Нобелівську премію з літератури. КДБ схвильований цим фактом і не може допустити, щоб така нагорода піднесла “українську справу” на нечувану висоту. Тому до табору “Перм-36” приїжджає спеціальний агент КДБ, який має завдання за будь-яку ціну спокусити поета химерною “свободою” в обмін на відмову від висунення на премію.

Цікаві факти:

  • Робочі назви фільму — “Птах душі” та “Стус”.
  • Фільм вийшов в український кінопрокат 5 вересня 2019 року, до Дня пам’яті поета.
  • Держкіно виділило 19,3 млн гривень з загального бюджету у 38,5 мільйонів гривень.
  • Творці фільму їздили до сина поета Дмитра Стуса, але він не захотів співпрацювати з творцями. Продюсер фільму все ж отримав право на використання віршів, цитат, та імені Стуса у його родичів.
  • Офіційно зйомки фільму розпочались 30 квітня 2018 року на вулиці Хрещатик біля арки з виходом на вулицю Лютеранську у Києві. Тут зібрались головні актори та масовка, де все було стилізовано, як під час радянських часів кінця 1960-х років. Було знято сцену самоспалення колишнього вояка УПА, громадського діяча Василя Макухи, яке він здійснив 5 листопада 1968 року на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини, на Хрещатику у Києві. За сюжетом фільму 30-річний Василь Стус став свідком цієї трагічної події і намагався врятувати Макуха від загибелі.
  • Головними піснями до кінострічки стали пісні “Не топчіть конвалій” у виконанні Сергія “Фоми” Фоменка та гурту Mandry і “Колискова” від гурту “Без Обмежень”.
  • 10 серпня 2018 року розгорівся скандал, через те, що режисери фільму ухвалили рішення вирізати зі стрічки епізод із судом над Василем Стусом за участю його адвоката, відомого в наш час як проросійського політика Віктора Медведчука. В решті решт актор Роман Халаїмов зіграв Віктора Медведчука, але у самому фільмів ім’я Медведчука не згадується.

Офіційний трейлер фільму “Заборонений”