fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Довженко-Центр

Українські культурні діячі призвали захистити Довженко-Центр – відеозвернення

157

Публікуємо відеозвернення українських діячів культури до влади стосовно категоричної незгоди зі знищенням культурного центру, музею кіно та найбільшого кіноархіву України – Довженко-Центру, а також вимоги щодо призначення нового керівництва Держкіно на прозорому і публічному конкурсі. Портал “Нове українське кіно” підтримує заклики.

У відеозверненні взяли участь культурні та громадські діячі: письменник та музикант Сергій Жадан, поет та прозаїк Юрій Андрухович, письменниця Оксана Забужко, журналістка та громадська діячка Яніна Соколова, журналіст та політолог Віталій Портніков, музикант Альберт Цукренко, музиканти гуртів Dakh Daughters та ДахаБраха (Марко Галаневич), народна артистка України Ніна Набока, актор Юрій Кулініч, акторка Анастасія Пустовіт, актор Михайло Дзюба, заслужена артистка України Ірма Вітовська та інші. 

Представляємо коротку версія звернення, яка містить найточніші тези, які пояснюють важливість Довженко-Центру для українського та світового культурного контексту.

Повна версія – це документ, в якому без змін та монтажу можна почути дуже багатьох хто висловлюється проти знищення Довженко-Центру. 

До захисту установи приєдналося чимало представників сучасного українського кіно: режисерка Ірина Цілик, продюсер та засновник Arthouse Traffic Деніс Іванов, режисер Роман Бондарчук, режисерка та продюсерка Ліза Сміт, кінознавиця Альона Пензій, режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисерка Катерина Горностай, режисер Антоніо Лукіч, режисер та продюсер Максим Наконечний, продюсерка та співзасновниця Української Кіноакадемії Юлія Сінькевич, режисерка Марина Степанська, команда Ukrainian Film Festival Berlin (Соломія Кирилова, Тася Пугач, Валентина Залевська, Іван Доан), режисерка та засновниця Takflix Надія Парфан, режисер анімаційних фільмів Микита Лиськов, режисер та офіцер ЗСУ Сергій Лисенко, актор та військовий ЗСУ Володимир Кравчук, оператор та військовий ЗСУ Володимир Демченко, режисер та продюсер Валентин Васянович, режисерка та продюсерка Аліна Горлова, продюсерка Ольга Бесхмельніціна, режисер Роман Хімей, режисер Дмитро Грешко.  

 

Українські кіномитці, культурні та громадські діячі вимагають: 

  1. Відмінити, а не призупинити, наказ про “реорганізацію” Довженко-Центру; 
  2. Призначити на посаду генеральної директорки Центру Олену Гончарук, яка вже виграла прозорий законний конкурс.
  3. Надати Довженко-Центру юридичний статус Національного кінофонду. 
  4. Відправити у відставку керівництво Держкіно – Марину Кудерчук та її заступників, недоброчесні дії яких призвели до поглиблення кризи в українському кінематографі.
  5. Зібрати круглий стіл з представниками влади і українських кіноорганізацій щодо призначення нового керівництва Держкіно на прозорому і публічному конкурсі; 
  6. Провести прозорі вибори в Раду Держкіно в березні 2023 року; 
  7. Створити цілісну стратегію розвитку кіногалузі в діалозі та партнерстві з кіноспільнотою.

Відкритий лист кіноспільноти: https://docs.google.com/document/d/1XdaIxk2gnhMAk6-wK7eJAQdO96L4rZ06Bn750ZZmDTk/edit