fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Чому я живий

1 166

Жанр: Драма

Країна: Україна

Виробник: Одеська кіностудія

Режисер: Вілен Новак

Сценарист: Євген Мітько

Оператор-постановник: Данило Дедков

Художник-постановник: Віктор Фомін

Композитор: Володимир Гронський

Оператор: Сергій Тимченко

Продюсери: Андрій Осіпов, Олена Дементьєва

Прем’єра: 4 листопада 2021 року

Бюджет: ₴ 46 261 519

У ролях: Віктор Жданов, Максим Горай, Ірина Мельник, Ольга Радчук, Артем Вільбік, Олексій Горбунов, Георгій Делієв, Анастасія Борисова, Анастасія Марків, Роланд Мішко.

Маріуполь. Довоєнне життя в невеликому українському місті на березі Азовського моря. 17-річні Фрося і Льончик перебувають у вирі першого пристрасного кохання і мріють одружитися. Але Фрося українка, а Льончик єврей. Дуже важко батькові дівчини поступитися своїми переконаннями та пустити в сім’ю іновірця.

Цікаві факти:

  • Картину знято за оповіданням письменника та драматурга Євгена Митька “Тепер я турок, не козак…”. Твір є автобіографічним – Євген Миколайович народився в Маріуполі у 30-ті роки та пройшов окупацію. Наприкінці 90-х він написав сценарій фільму та висловив бажання, щоб режисером картини виступив тільки Віллен Новак – класик українського радянського кінематографа, який зняв такі популярні картини, як “Вторгнення”, “Дві версії одного зіткнення”, “Гу-га”, “Принцеса на бобах” та інші. Понад 20 років сценарій чекав на реалізацію.
  • Оповідання Митька “Тепер я турок, не козак…” було опубліковано ще в 1989 році, у 12-му номері журналу “Мистецтво кіно”. Вперше Віллен Новак почув про це приблизно тоді ж від Олега Школьник, який переказав режисерові один епізод цього оповідання. Віллен Захарович був вражений. Попросив помічників знайти журнал.
  • «Прочитав, і моє серце залишилося з цією розповіддю. Євген Митько пережив окупацію і став очевидцем страшних подій, які виклав на папері. У 2000 році бачився з ним в Москві, де він тоді вже проживав. Просиділи разом цілий день … Річ у тім, що раніше він обіцяв цей сценарій своєму другу – кінорежисерові Геннадію Полоці (зняв стрічки “Республіка ШКІД”, “Око за око” та ін.), а тут – я …. Ми проговорили багато годин, пояснював йому, як бачу фільм. І ввечері Митько сказав: «Все! Я відмовляю Полоці, і віддаю сценарій тобі. Нікому більше не дам, бо ти мене правильно розумієш».
  • «Тоді я зрозумів: обов’язково зніму цей фільм. Повернувся до Одеси, написав режисерський сценарій, і навіть зробив титульний лист, датований 2001 роком. Та майже 20 років фільм не вдавалося втілити на екрані. Справа зрушила з мертвої точки, коли за справу взявся Андрій Олексійович Осіпов. Разом ми боролися, у 2019 році все літо пішло на пітчинг».
  • Це є одним з наймасштабніших кінопроектів в Україні, – повідомляє PR-служба Одеської кіностудії, яка виступає виробником картини.
  • Ця трагікомедія під іншою назвою (“Тепер я турок, що не козак”) замислювалася ще в 1990-х, але знята на Одеській кіностудії тільки зараз – після Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно.
  • Зйомки стрічки “Чому я живий” проходили як на території Одеси, так і області. Однією з основних локацій фільму стало село Ковалівка Біляївського району.
  • В епічній історії про кохання українки та єврея на початку Другої світової війни розповідь ведеться від хлопчика Женьки, який дитячими очима дивиться на світ, що його оточує. Навіть період війни у його рідному місті Маріуполі показано через призму дитячого сприйняття.
  • Одну з головних ролей у фільмі “Чому я живий” зіграв дворазовий володар кінопремії “Золота дзиґа” Віктор Жданов («Захар Беркут», «Додому», «Кіборги. Герої не вмирають»).
  • Народний артист України Олексій Горбунов погодився на роль у стрічці, навіть не читаючи сценарій. Він знімався у фільму В.Новака понад 30 років тому, у драмі про штрафбат “Гу-га”. Тож режисер взяв Олексія без проб: просто вирішив – Горбунов і все…
  • Одного з основних персонажів – Фросю – зіграла Анастасія Марків. Побачив її режисер випадково, коли дивився “Х-фактор”. Побачив Настині приголомшливі очі й все – відірватися не міг … Вона мольфарка. Пробував на роль Фросі й інших, але зацікавила режисера саме Настя.
  • Непередбачені ситуації під час зйомок трапляються, кажуть творці, і потрібно швидко придумувати, як з них виходити. Ось за задумом потрібна була яблуня, а на локації вона не росте. Але потрібне дерево дістали, привезли та вкопали в землю. Вийшло дуже натуралістично, і епізод вийшов хороший.
  • Фільм є копродукцією України та Грузії. Кінопроєкт з робочею назвою “Тепер я турок, не козак…”  став одним із переможців 11-го конкурсного відбору Держкіно.
  • Фільм Віллена Новака демонструвався у позаконкурсній програмі “Українські Гала-Прем’єри” 12-го Одеського міжнародного кінофестивалю.

Читайте новини фільму:

У вільному доступі з’явився фільм «Чому я живий» Віллена Новака

У національний прокат виходить нова стрічка Віллена Новака «Чому я живий»

«Чому я живий»: епічна сага за мотивами реальних подій виходить в прокат

Про зйомки: творці фільму “Чому я живий” представили бекстейдж

Фільм “Чому я живий” Віллена Новака вийде в прокат 4 листопада (трейлер)

Прем’єри осені 2021: які нові фільми вийдуть в кінотеатрах країни

Фільм “Чому я живий” Віллена Новака вийде на великі екрани восени 2021 року

11 нових українських фільмів, які покажуть на Одеському міжнародному кінофестивалі 2021

«Тепер я турок, не козак…»: завершилися зйомки фільму з Віктором Ждановим у головній ролі