fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

горілка

Чи і є в горілці вуглеводи і чи підійде цей спиртний напій тим, хто сидить на дієті?

1 192

Дистильовані спиртні напої, такі як горілка, ром, віскі та джин містять тільки алкоголь, воду, та певну кількість смакових та ароматичних  домішок, тому в них майже немає вуглеводів. Широко поширена думка, що якщо ви стежите за рівнем споживання вуглеводів, горілка, що не містить вуглеводів взагалі, буде для вас оптимальним вибором спиртного.

Тут хтось помітить, що горілка виробляється з продуктів, багатих на вуглеводи (таких, як пшениця і картопля). Однак, на відміну від того ж пива, сидру чи вина, цукру з сировини в дистильований чи ректифікований спирт не потрапляє. Бо вуглеводи не випаровуються з сировини разом зі спиртом під час нагрівання.

Скільки вуглеводів та калорій у горілці та інших видах алкоголю?

Вважається, що ром, віскі, джин і текіла містять приблизно таку ж кількість калорій, що і горілка, і не містять вуглеводів. Зрозуміло, точні показники залежать від конкретної марки.

Що є основним джерелом калорій у міцних спиртних напоях? Відповідь проста – це етиловий спирт. Коли етилен потрапляє в організм і розщеплюється в печінці, відбувається таке ж виділення енергії, як і при розщепленні інших продуктів (вуглеводів, білків, жирів). Ось, власне, ця енергія і вимірюється в калоріях.

До того ж, деякі марки рому містять додані спеції та цукор, які надають напою особливого смаку, але разом з тим і підвищують його калорійність.

Тому, здавалося б, буде очевидним, що вино і пиво містять більше калорій і вуглеводів, ніж горілка. І тут на нас чекає головна несподіванка:

  • У 100 мл горілки міститься від 200 до 250 ккал.
  • У 100 мл сухого вина – 70 ккал.
  • У 100 мл пива – 40 ккал.
  • У 100мл шампанського – 90 ккал.
  • У 100 мл лікеру, в середньому – близько 250 ккал.

Що ми бачимо? Невже пиво є більш дієтичним напоєм, ніж горілка? Але ж усім відомо, що від пива гладшають! І як у солодкому лікері може бути стільки ж калорій, як у позбавленій цукру горілці?

Звідки стільки калорій у горілці та чи в калоріях вся справа?

Вся річ у спирті. Етиловий спирт – дуже калорійний продукт. У ста його мілілітрах цілих 700 ккал!

Але вся справа в тому, що такий популярний у статтях та обзорах підрахунок калорійності продуктів насправді є настільки сильним спрощенням, що його можна назвати навіть спотворенням реального стану справ!

Вся справа в тому, що різні речовини розщеплюються та засвоюються організмом по-різному. Одні з них організм буде розщеплювати першими, і тому вони як би уповільнюють розщеплення інших речовин, як би відсуваючи їх в кінець черги. 

Якісь речовини організм прагне накопичувати, а якісь одразу пускати в хід. 

Є речовини, що більше використовуються, як будівельний матеріал, а якісь, як джерело енергії, яке буде кинуто в топку метаболізму і спалено.

І таблиці калорійності всього цього зовсім не враховують! Адже, крім калорійності продукту, існує ще й поняття про харчову цінність продукту! І горілка, що є сумішшю води і етилового спирту, та фактично не містить ні вуглеводів, ні жирів, ні білків, має нульову харчову цінність! У ній просто нема чого запасати і нема з чого будувати. Це просто джерело енергії. Так звані «порожні калорії». Недаремно людей, що злегка випили, так і тягне танцювати, веселитися або ж, навпаки, буянити. Енергії то в них хоч греблю гати!

Інша річ, що слід враховувати кілька важливих нюансів. Адже не тільки у спирті та воді вся справа.

Декілька важливих моментів, про які варто пам’ятати.

  • Прийом алкоголю загострює апетит та знижує самоконтроль. Якщо ви перебуваєте на дієті, про цю небезпеку слід пам’ятати.
  • Ваша печінка почне розщеплювати алкоголь першим. Все інше вона залишить «на потім». Тому, якщо ви разом з алкоголем з’їсте щось жирне чи солодке, ви отримуєте більшу ймовірність того, що ви скоро збільшитесь у вазі. Якщо ви перебуваєте на дієті, рекомендуємо закушувати «дієтичну» горілку легкими закусками.
  • Хоча горілка не містить жирів і вуглеводів, етиловий спирт, що входить до її складу, може містити різного роду домішки (особливо, якщо горілка дешева або взагалі підроблена). Найгірше в цих домішках не те, що вони калорійні, а те, що вони токсичні. Ті ж метилен і сивушні олії можуть завдати такого сильного удару по вашій печінці, що про якесь здоров’я і дієти говорити не доведеться досить довго. Хоча горілка має репутацію найчистішого спиртного напою, вона дійсно є такою тільки тоді, коли вона виготовлена з якісного спирту. Уважно читайте склад напою на етикетці. Використаний сорт спирту там зазвичай вказують. Якщо ви бачите, що горілка виготовлена із харчового спирту «Пшенична сльоза», вважайте, що вам пощастило, тому що спирту краще в країні просто не виробляють. Якщо там зазначений спирт Альфа, теж добре. Спирт сорту «Люкс» – вже гірший, але теж цілком прийнятний варіант. Всі інші назви (типу «Базис», «вищого очищування» тощо) повинні змусити вас задуматися, а чи варто пити цю горілку взагалі?