fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

У пошуках Сковороди

Суспільне презентувало документальний фільм «У пошуках Сковороди»

240

В Києві презентували документальний фільм «У пошуках Сковороди», створений на замовлення Суспільне Культура спеціально до 300-річчя філософа.

Як повідомляється на сайті суспільного загальнонаціонального телеканалу, прем’єра відбулася 10 грудня 2022 року в межах Національного мистецького проєкту «Світ Сковороди» в центрі «Український дім». Це був перший перегляд стрічки не лише для відвідувачів виставки, а й для творців фільму та членів команди Суспільного.

Відкриваючи презентацію, виконавчий продюсер Суспільне Культура Лук’ян Галкін зазначив, що фільм «У пошуках Сковороди» був задуманий минулого року і його прем’єра спершу планувалася на 3 грудня цього року, тобто на день 300-річчя Григорія Сковороди.

«Після повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, що продовжувати роботу і не дати ворогові можливості знищити наші культурні та медійні практики — це важливий елемент нашої стійкості. Окрім того, всі ми знаємо, в якому стані зараз опинився ринок виробництва аудіовізуального контенту. Тому для нас було важливим провести мистецький конкурс на аутсорсну реалізацію проєкту, і в такий спосіб трохи підтримати ринок.

Щасливий з того, що ми знайшли команду, для якої кіно є тією самою “сродною працею”, і дуже вдячний за це. Зрештою, ви бачите, що ця прем’єра відбувається не 3-го, а 10 грудня, і мушу сказати, що якщо найбільше, що вдалося ворогам у сковородинські дні, — це посунути прем’єру на тиждень, то, безумовно, перемога буде за нами», — сказав Лук’ян Галкін.

Фільм на замовлення Суспільне Культура було створено компанією ТОВ «Діджітал Реліджн» («DGTL RLGN»). Режисером фільму став Максим Сметана, автором сценарію — Сергій Лисенко, а музику спеціально до фільму написав композитор Антон Байбаков. Продюсери — Віталій Шереметьєв, Ольга Бесхмельніцина, Юлія Козінська та Олександр Прокопенко.

У проєкті взяли участь директорка «Мистецького арсеналу» Олеся Островська-Люта, директор Інститут філософії імені Г. Сковороди Анатолій Єрмоленко, засновниця «Бібліотеки майбутнього» Вероніка Селега, філософ Володимир Єрмоленко, письменник Тарас Лютий, лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук, історикиня, дослідниця історії Криму Гульнара Абдулаєва, докторка філософських наук, професорка Київського національного університету імені Т. Шевченка Наталя Кривда та інші відомі особистості.

«Українці, які відвідують сьогодні культурні події, здійснюють громадянський вчинок. Попри темряву, дискомфорт і загальну драматичність нашого часу, люди прийшли, аби дізнатися щось нове про філософа, який жив 300 років тому. Я не сприймаю Сковороду як забронзовілого класика. Для мене Сковорода — це своя людина, це людина сьогоднішнього дня, яка розмірковувала не про якісь високі матерії, а про те, що близьке для кожного з нас. Про те, як бути щасливим, як знайти своє призначення у цьому житті, про те, зрештою, як прожити своє життя правильно. І саме таке ставлення до Сковороди я і намагався втілити у своєму сценарії. І мені здається, нам вдалося поставитися до Сковороди як до нашого сучасника, який, можливо, досі мандрує Слобожанщиною і вселяє в людей дух надії», — сказав під час презентації автор ідеї та автор сценарію Сергій Лисенко.

Фільм складається із чотирьох основних сюжетних ліній: перша — мандрівка двох могилянських спудеїв, сповнена роздумів, одкровень та видінь, місцями, що пов’язані з філософом. Друга — серія розмов із провідними українськими інтелектуалами, дослідниками спадщини мислителя, медійними персонами, музикантами, художниками, артистами. Третя сюжетна лінія — це українська природа, вітчизняні краєвиди, які мали велике значення для філософа, займають гідне місце у фільмі й четверта — це, на жаль, війна. Трьохсотріччя Сковороди припало на час повномасштабної російської агресії.

Фото Вадима Міського

18 грудня о 20:25 прем’єра фільму «У пошуках Сковороди» відбудеться на телеканалі Суспільне Культура. Незабаром стрічка стане доступною й на ютуб-каналі Суспільне Культура.

Читайте також

“Життя на межі”: у Києві показали фільм про зародження українського спротиву