Хайтарма
Жанр: Драма, Історичний
Виробник: Телеканал ATR
Режисер монтажу: Сергій Клепач
Художник-постановник: Шевкет Сейдаметов
Художник по костюмах: Надія Кудрявцева
Режисер: Ахтем Сеітаблаєв
Звукорежисер: Сергій Савченко
Композитор: Сергій Круценко, Джеміль Каріков
Сценарист: Микола Рибалка
Художник із гриму: Алла Мельник, Олена Бондарєва
Оператор-постановник: Володимир Іванов
Продюсер: Іванна Дядюра
Прем’єра: 17 травня 2013
В ролях: Ахтем Сеітаблаєв, Олексій Горбунов, Валерій Шитовалов, Усніє Халілова, Юрій Цурило, Андрій Самінін, Андрій Мостренко, Дмитро Суржиков, Гурам Баблішвілі, Дінара Аваз, Назли Сеітаблаєва, Микола Боклан, Олексій Тритенко, Расім Юсупов, Леся Самаєва, Олег Дорохін, Євген Чорнорай, Ігор Салімонов, Данило Кристін, Ніяра Менжитова, Субіє Налбантова, Еміне Джавдетова, Емілія Ібрагімова, Олег Корнішин, Зарема Білялова, Олександр Черкащенко, Ірина Демидкіна, Юрій Михайловський, Катерина Федченко-Прилепська, Тетяна Дрозд-Ісмаїлова, Керим Сулейманов, Зейнаб Ягьяєва, Євген Доронін, Олександр Науменко, Володимир Крючков, Руслан Аблаєв, Валерій Молчанюк
Розповідь про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів з Криму, військове командування дозволило Амет-Хану разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину сталінського режиму.
Цікаві факти:
- “Хайтарма” в перекладі з кримськотатарського “повернення”.
- Фільм знято за кошти кримськотатарського бізнесмена Ленура Іслямова на його телеканалі ATR. Вартість картини 1,5 млн. дол. Найбільш витратною статтею було виробництво декорацій часів Другої світової війни, створення історичних костюмів, оренда необхідних для зйомок зброї, поїздів, автомобілів та літаків тих часів.
- Стрічка знімалася за принципом народної толоки — більшість ролей зіграли непрофесійні актори. У масових сценах знялися понад тисячу осіб з усього Криму. Велика їхня частина — люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року. Зйомки тривали півроку у 2012 році в Алупці, Бахчисарайському районі і Судаку.
- 17 травня 2013 року на прем’єру фільму “Хайтарма” Генеральне консульство Росії в Сімферополі не пустило радянських льотчиків — учнів Амет-Хана Султана, які приїхали в Сімферополь з Росії. Російський консул Володимир Андреєв “настійно не рекомендував” їм участь у прем’єрі фільму тому, що він, на думку консула, не відображає всієї правди про колабораціонізм кримських татар і делегація від Росії не може бути присутньою на “фільмі, що викривляє правду про Велику Вітчизняну війну”. Пізніше в прямому ефірі телеканалу ATR, пояснюючи свій вчинок, Андреєв заявив, що він вважає очевидним фактом “масову зраду кримських татар в роки Великої Вітчизняної війни” і його погляди відповідають офіційній позиції Росії. Заяви російського дипломата отримали різку негативну реакцію з боку спільноти кримських татар, які поставили вимогу відкликати консула, та МЗС України. 24 травня МЗС Росії визнало заяви свого генконсула недоречними, а Андреєв змушений був подати у відставку.