fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

“Совєтський антисовєтський фільм”: Капіані, Падалко, Притула та інші – головне з відгуків про фільм “Заборонений”

552
В український прокат вийшов фільм “Заборонений” про поета-шістдесятника, дисидента Василя Стуса. Зібрали найцікавіші відгуки про фільм.

Марічка Падалко, телеведуча:
“12 років тому, коли ми з Єгор Соболєв вирішили, що діти будуть україномовними, мені теж не було завжди “комфортно” – на дитячих майданчиках і на дитячих секціях поруч з іншими батьками. Я в минулому страшений київський сноб з вулиці Софіївської. “А ти, вообще, с левого берега!” – було моїм останнім аргументом в сварках зі шкільними друзями в супер-центральній школі. Я, звісно, дуже переглянула свої погляди на “столичність” після навчання у ВИШі, але рецидиви у вигляді, “зараз ще подумать, що я не киянка (!)”, напевно, тоді ще залишалися.
Зараз мені мої діти зі знаннями справи розповідають про “право вибору”, “про неприпустимість тиску на особистість”. Я могла б пишатися такому вмінню тримати свою територію, якби це не стосувалося мови. Але, можливо, вони теж мусять до цього своїм шляхом. Ми поки їх дуже в цьому підтримуємо.
Щодо фільму, то це для мене було найкраще з українського кіно, що я бачила за останній рік. І як правильно зауважила на прем’єрі творча група, фільм, найпевніше, викликатиме питання в істориків, бо він все ж таки художній, націлений на широкого глядача, а не документальний. Але це потужна провокація, аби захотіти знати про Стуса все. Зокрема, і замовити книгу Вахтанга Кіпіані, через яку з ним судиться адвокат Стуса Віктор Медведчук.
Фільм мене найбільше зачепив фіналом через особисте. Це була колискова. Моя перша українська колискова, яку я вивчила, щоб співати сину 12 років тому. Дякую усім творцям #Заборонений”
Сергій Притула, телеведучий, актор, автор і співпродюсер “Вар’яти-шоу”
“Передаю вітання режисеру та продюсеру стрічки “Заборонений”. Дякую, що залишили у фільмі сцену з Медведчуком. І, хоч прізвище адвоката у фільмі озвучене не було, але ми ж в курсі;).
Я обіцяв у разі, якщо ви залишите цю сцену, зробити селфі з сеансу і виставити у себе на сторінці. Проте, фільм настільки захопив, що під час сеансу я на це не відволікався. Сподіваюсь, таке фото і слова максимальної подяки вам та усім хто долучився до створення фільму підійдуть ;))?!
Після сеансу мене наздогнала на вулиці одна пані і попросила передати міністру освіти, що цей фільм потрібно показувати у всіх школах країни. Я з пані міністеркою не знайомий. Але я знаю, що мою сторінку читають багато освітян. Порадьте старшокласникам у ваших школах подивитись цей фільм. Щоб вони мали правильне уявлення про те, хто такий Стус, хто така Горська, Чорновіл, Лук‘яненко, Дзюба і багато інших, хто, за свої переконання, не боявся ні тюрми ні смерті! І що таке любов та повага до МОВИ!
Зрештою, фільм рекомендую подивитися усім! Не пошкодуєте!”
Втім далеко не всі так високо оцінили фільм.
Гандзуня Гошко, проект “Рідна.ua”
“сходіть, з просвітницькою метою – якщо ви не дуже пам’ятаєте зі школи хто такий Василь Стус і не будете читати про нього і його творів – сходіть, щоб мати якесь примарне(саме таке і ніяке більше) уявлення.
якщо ви знаєте хто такий Стус – не ідіть на фільм! – краще вдома вірші почитайте і про нього якесь дослідження.
бо фільм не показує його як Людину, не показує в чому була його крутість і сила.
то якась така незрозуміла замальовка, де, щоправда, виконавець головної ролі красиво і чудовим голосом декламує круті вірші.
Сподіваюся, що гідного фільму Василь Стус дочекається!!!”
Вахтанг Капіані, журналіст, історик:
“Подивився стрічку “Заборонений”. Слів мало, але я спробую. “Доярка з Хацапетівки”, лише з актором схожим на на Василя Стуса в головній ролі. Розумію, що це художнє кіно, але викинути рух людини до самої себе і залишити плакат на стіні – це дуже сумне видовище. Режисеру, і це видно, хотілося зняти трилер і він при цьому пожертвував історичним тлом, яке набагато цікавіше і “кінематографічніше” за створене ним. Совєтський антисовєтський фільм”.
Нагадаємо, фільм отримав державну фінансову підтримку у розмірі 19 млн 264,5 тис. грн. Загальний бюджет стрічки — 38 млн 529 тис. грн., її режисер — Роман Бровко. Головні ролі зіграли Дмитро Ярошенко, Віталій Салій, Олег Масленніков, Євгенія Гладій, Карина Шереверова, Діана Розовлян.
Під час зйомок стрічки розгорівся скандал. Зі сценарію фільму видалили всі згадки про адвоката Стуса Віктора Медведчука, але, в решті решт, повернути сцену суду за участю проросійського політика, хоча й юез згадки його імені. Згодом Медведчук подав до суду проти історика і журналіста Вахтанга Кіпіані через книгу “Справа Василя Стуса”.