fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

ТОП-100. Рейтинг найкращих фільмів в історії українського кіно від Довженко-Центру

572

24 червня на X Книжковому Арсеналі відбулася презентація рейтингу 100 найкращих фільмів в історії українського кіно, складеного за результатами опитування Довженко-Центру разом зі Спілкою кінокритиків України.

Рейтинг 100 найкращих фільмів в історії українського кіно – масштабне опитування представників(-ць) національної та міжнародної кінокритичної спільноти, метою якого є переосмислення вітчизняного кіноканону та спроба визначення кращих українських фільмів за всю історію існування кінематографу.

Пропонуємо вашій увазі першу десятку фільмів:

  1. «Тіні забутих предків» (1964), реж. Сергій Параджанов

2. «Земля» (1930), реж. Олександр Довженко

3. «Людина з кіноапаратом» (1930), реж. Дзиґа Вертов

4. «Плем’я» (2014), реж. Мирослав Слабошпицкий

5. «Камінний хрест» (1968), реж. Леонід Осика

6. «Астенічний синдром» (1989), реж. Кіра Муратова

7. «Польоти уві сні та наяву» (1982), реж. Роман Балаян

8. «Білий птах з чорною ознакою» (1970), реж. Юрій Іллєнко

9. «Довгі проводи» (1971), реж. Кіра Муратова

10. «Вавилон ХХ» (1979), реж. Іван Миколайчук

Повний рейтинг фільмів, а також індивідуальні експертні списки ви можете переглянути на сайті Довженко-Центру за посиланням.

«Опитування з визначення найкращих фільмів українського кіно – це насправді безпрецедентна історична подія. Це спроба нарешті сформувати канон того, чим є і чим було українське кіно протягом понад ста років свого існування. Фактично це список стрічок, рекомендованих до перегляду всім, хто цікавиться українським кінематографом.

Деякі спроби з резюмування історичних досягнень українського кіно робилися кінокритиками й раніше. Проте ініціатива Довженко-Центру мала на меті зібрати полярні експертні точки зору в межах єдиного експертного консенсусу. 

Особливо приємно, що до опитування долучилися й наші закордонні колеги-дослідники українських фільмів. Взірцем для нашого рейтингу слугувало зокрема списки кращих фільмів в історії усього світового кіно, які вже майже 70 років формує Британський кіноінститут (BFI)» – Олександр Телюк, керівник кіноархіву Довженко-Центру, співкоординатор проекту.

Сім повнометражних фільмів топ-100, що були вироблені за 30 років української незалежності, увійшли в ретроспективну програму “Незалежні” на 12-му Одеському міжнародному кінофестивалі, що проходитиме з 14 до 21 серпня в Одесі, повідомили порталу “Нове українське кіно” у пресслужбі Довженко-Центру.

Нагадаємо, книга видавництва Довженко-Центру «Польоти уві сні та наяву» отримала на Книжковому Арсеналі нагороду «Найкращий книжковий дизайн-2021» зі Спеціальною відзнакою жюрі за культурологічне дослідження.

Читайте також

«Кіра Кіраліна»: Довженко-Центр повернув в Україну фільм, який вважався втраченим