fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Кіра Кіраліна

«Кіра Кіраліна»: Довженко-Центр повернув в Україну фільм, який вважався втраченим

450

Довженко-Центр повернув в Україну фільм забутої класики українського кіно 1920-х «Кіра Кіраліна». Репрем’єра стрічки з сучасним саундтреком відбудеться у 2021 році.

Як повідомляє Довженко-Центр, плівка з картиною «Кіра Кіраліна» (1927) прибула в фільмофонд Центру з Бундесархіву.

Експресивна драма зі східним колоритом «Кіра Кіраліна» є екранізацією дуже популярного на той час роману румунського письменника Панаїта Істраті, який спирається на відому балканську народну баладу про двічі продану в арабські гареми красуню Кіру. Це одна з перших українських радянських стрічок, присвячених сучасному рабству та жорстоким порядкам «капіталістичного світу».

У 1927 році «Кіра» стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які було закуплено для прокату країнами Західної Європи.

Зазначається, що в 2020 році в межах співпраці з членами Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) науковцями Довженко-Центру в каталогах відразу двох фільмофондів — «Національного кіноархіву — Румунської синематеки» (Бухарест) та Федерального архіву Німеччини (Берлін) — було виявлено дивом збережені прокатні копії чорно-білої німої стрічки «Кіра Кіраліна» виробництва Всеукраїнського фото-кіноуправління (ВУФКУ).

На запити Довженко-Центру німецька сторона надала в Україну для сканування позитивну плівку з фільмом довжиною 1538 м. Зі свого боку румунська сторона погодилась відскакувати власну копію довжиною 1510 м самостійно та передати в Довженко-Центр сканокопії фільму. Після отримання відсканованих копій обох версій фільму фахівці Довженко-Центру зроблять порівняльний аналіз та, в разі потреби, реконструкцію фільму для отримання найбільш повної та близької до оригіналу копії «Кіри Кіраліни».

кіра калініна

«Кіра Кіраліна» — є останньою і єдиною збереженою кінострічкою авангардного театрального режисера Боріса Ґлаґоліна, а також одна з небагатьох робіт в українському кіно художника Роберта Шарфенберґа, що працював з Бертольдом Брехтом.

Головну роль зіграла акторка харківського театру імені І.Франка Олена Валерська. В одній з ролей в картині також з’являється зірка кримськотатарського кіно 1920-х Хайрі Емір-заде, відомий за фільмом «Алім» (1926).

Кіра Кіраліна

Знахідка «Кіри Кіраліни» продовжує роботу Довженко-Центру по поверненню на батьківщину української німої кінокласики й доповнює ряд повернених у минулі кілька років стрічки «Тарас Трясило» (1926) та «Людина та мавпа» (1928).

Репрем’єра стрічки з сучасним саундтреком відбудеться у 2021 році.

Довженко–Центр висловлює глибоку подяку за сприяння в передачі плівки «Кіри Кіраліни» в Україну з Німеччини Посольству України в Федеративній республіці Німеччина та особисто аташе посольства Ользі Мішкіній.

Читайте також

П’ять заборонених в СРСР українських фільмів можно переглянути онлайн