fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

«Биківня»: розпочато роботу над стрічкою про трагічні долі жертв радянського терору

337

Українська продюсерка Анна Паленчук та польський режисер Ян Кідава-Блонський розпочинають роботу над україно-польською історичною драмою «Биківня» про події масових розстрілів і таємних поховань на території спецділянки в Биківнянському лісі за часів великого терору.

Як повідомили порталу “Нове українське кіно” у пресслужбі кінопроєкту, восени цього року Анна Паленчук і команда її кіновиробничої компанії «435 FILMS» разом з Яном Кідавою-Блонським працюватимуть над сценарієм копродукційного фільму «Биківня», основою якого стануть справжні історії жертв великого терору.

20 березня 1937 року Київська міська рада таємно затвердила рішення про відвід земельної ділянки «для спецпотреб НКВС УРСР» у Биківнянському лісі. Саме так почалася історія одного з найжахливіших місць України, місця таємного наймасштабнішого поховання жертв масових політичних репресій 1937-1941 років.

Степан Паленчук, арештований як учасник антирадянської організації «Українська Військова Організація», розстріляний 7 грудня 1937 року в Києві. Тадеуш Блонські, другий лейтенант запасу Польської армії, закатований в 1940 році органами НКВС в Києві.

Це трагічні родинні історії продюсерки та сценаристки фільму Анни Паленчук та режисера Яна Кідави-Блонського. Дві – з сотні тисяч історій Биківнянського лісу.

«Цей фільм – це особиста історія, яка на жаль, є у багатьох родинах України та Польщі. Саме тому ми плануємо спільне україно-польське виробництво і співпрацюємо з польською стороною вже на етапі написання сценарію. Ми також прагнемо привернути увагу наших громадян до відкритих архівів і заохотити цікавитися історією власних родин, а відтак власної країни. Історія Биківні є спільною для України та Польщі, це спільний біль і спільна мотивація до продовження боротьби проти тоталітаризму. Фільм «Биківня» сьогодні актуальний як ніколи у контексті відродження тоталітарних режимів і необхідності нагадування суспільству про наслідки подібного історичного досвіду» – говорить продюсерка та директорка компанії «435 FILMS», Анна Паленчук, яка в цьому фільмі виступить також у якості сценаристки.

Фото: пресслужба проєкту

Наразі команда фільму шукає родинні історії, пов’язані з трагедією Биківні. В роботі з історичним матеріалом, архівними документами команді допомагають науковці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» під керівництвом заступниці директора заповідника – Тетяни Шептицької. Також до проєкту долучився і Польський Інститут у Києві: команда Інституту допомагатиме авторам фільму зв’язатися з польськими науковцями та родинами загиблих.

Фото: facebook @435filmsdistribution

Але команда «Биківні» звертається також до всіх, в чиїх родинах збереглися історії і матеріали, пов’язані з таємним похованням в Биківні і запрошує поділитися ними, аби кіномитці мали змогу створити історично правдивий сценарій, який достовірно відображатиме події періоду великого терору і розкриватиме особисті трагедії родин репресованих.

Якщо ваша родина зберігає такі спогади, документи, пишіть на електронну адресу: olena@435films.com.ua

З питаннями та пропозиціями співробітництва прохання також писати на вищевказану електронну адресу.

Як повідомляється, реалізація першого етапу створення фільму відбуватиметься за кошти гранту Українського Культурного Фонду в рамках програми «Розвиток кінопроєкту».

Нагадаємо, фільми виробництва компанії «435 FILMS», в яких Анна Паленчук виступає продюсером, вирізняються суспільною значущістю та ідейною унікальністю, тому мають успішні фестивальні історії. Так, у лютому 2020 року на 70-му Берлінському міжнародному кінофестивалі у рамках спеціальних показів відбулася прем’єра фільму «Номери» Ахтема Сеітаблаєва та Олега Сенцова. Зараз Анна Паленчук і команда «435 FILMS» працюють над документальною стрічкою «ЄвроДонбас» та історичною драмою «Малевич».

За темою: “Малевич”: в Україні знімуть байопік про творця “Чорного квадрата”

Ян Кідава-Блонський – відомий польський режисер, сценарист та продюсер, лауреат багатьох кінопремій. Працював головою Асоціації польських кінематографістів з 1990 по 1994 рік. У 2005 році зняв фільм «Призначений для блюзу», за який отримав серію нагород. У 2010 році отримав нагороду «Золоті леви» на 35-му Кінофестивалі у Гдині за фільм «Трояндочка». У 2014 році отримав Срібну Медаль «За заслуги перед культурою» .

Читайте також

Українським документалістам вдалося зафільмувати сучасний окупований Донецьк