Із театру в кіно: 6 сучасних українських екранізацій за мотивами п’єс до Міжнародного дня театру
Добірка нових українських фільмів до Міжнародного дня театру, сюжети яких втілені як за класичними театральними творами, так і за сучасними п’єсами українських режисерів.
“Наталка Полтавка” Родіона Юхименко 1978 року, “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова 1964 року, “Мартин Боруля” Олексія Швачко 1953 року та багато інших видатних екранізацій, знятих за мотивами однойменних п’єс та повістей українських авторів — всім відома класика українського кіно. Проте театральне першоджерело лежить в основі й чималої кількості сучасних стрічок. “Нове українське кіно” підготували добірку найцікавіших з них.
Припутні
Сюжет української житейської комедії 2017 року “Припутні” Аркадія Непиталюка засновано на п’єсі Романа Горбика “Центр”, за якою в 2014 році театральною режисеркою Олександрою Правосудою було постановлено виставу у “Новому українському театрі” під назвою “Невинасімі люди”.
Сюжет: Невдаха в амурних стосунках, шанувальник-початківець класичної музики та трішки поліглот Юра вирішує, що треба дещо змінити в своєму житті. Сподіваючись продовжити знайомство з чарівною Свєткою в коротеньких шортиках, “таксист за покликанням” Юра отримує в бонус її мати та кидається в мандрівку до Припутніх, де не “ловить” мобільний зв’язок, живуть по-українському, розмовляють по-народному та діють не думаючи. Кажуть, дорога змінює людину. Лише одна доба, що перевертає життя усіх героїв догори дригом…
У ролях: Дмитро Хом’як, Ніна Набока, Олена Узлюк, Юлія Врублєвська, Юліана Ляпкіна, Яків Ткаченко, Віталій Гарбузюк, Захарій Новицький та ін.
Мавка. Лісова пісня
“Мавка. Лісова пісня” — це український ЗD-мультфільм Олександры Рубан за мотивами драми-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня”, яка вперше була поставлена в Київському драматичному театрі в 1918 році. Прем’єра мультфільму “Мавка. Лісова пісня” запланована на 2021 рік.
Сюжет: Безмежні українські ліси з давніх-давен приховують безліч таємниць і загадок. Тут, серед столітніх дерев, живуть незвичайні міфічні істоти, а серед них — Мавка, Душа і новообрана Берегиня Лісу. Її головне покликання — захищати Ліс та його головний скарб — Джерело життя — від будь-яких зазіхань людей.
Погані дороги
Драма “Погані дороги” Наталки Ворожбит знята за одноіменною пʼєсою режисерки. Уперше п’єса була поставлена у Лондонському театрі Royal Court у 2017 році. Тоді ж був написаний і сценарій фільму. Прем’єра фільму “Погані дороги” запланована на 2020 рік.
Сюжет: Чотири новели про Донбас під час війни. Ми відправляємося в подорож і спонтанно зупиняємося біля продовольчого кіоску в провінційному прифронтовому містечку, на передостанньому контрольно-пропускному пункті, прямісінько посеред поля. Герої — мешканці Донбасу і українські військові. Вони залишаються на цьому місці добровільно, сприймаючи життя як виклик фатуму. Всі вони, ймовірно, приречені, тому можуть дозволити собі порушувати правила, оскільки завтра може і не настати…
У ролях: Андрій Лелюх, Ігор Колтовський, Володимир Гурін, Сергій Соловйов, Зоя Барановська та ін.
Номери
Драма “Номери” — це український копродукційний польсько-українсько-чесько-французький фільм-антиутопія Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва за однойменною п’єсою Олега Сенцова. У 2018 році на основі п’єси було створено виставу, над якою працювали режисер-постановник Тамара Трунова та художник-постановник Юрій Ларіонов, відомі своїми роботами як в Україні, так і за кордоном. Прем’єра фільму “Номери” в Україні запланована на осінь 2020 року.
Сюжет: У світі номерів, де існують свої чіткі правила, раптом пішов збій – Сьомий почав відносини не зі своєю парною — Четвертою. Від цього зв’язку з’являється дитя, котрому дається порядковий номер Одинадцять. Та у відповідальний момент Сьомий відмовляється від свого сина, так само як вчинив зі своїм другом Дев’ятим, коли той вирішив публічно висловити свою думку. Але саме безхребетному Сьомому вдається звільнити героїв від системи.
У ролях: Олександр Ярема, Ірина Мак, Віктор Жданов, Лорена Колибабчук, Денис Роднянський, Олена Узлюк, Євген Черников, Агата Ларіонова, Олександр Бегма, Марія Смолякова, Максим Девізоров, Віктор Андрієнко та ін.
Брама
Українсько-американський художній фільм 2018 року “Брама” режисера Володимира Тихого — це містична драма, сюжет якої базований на п’єсі українсько-німецького драматурга Павла Ар’є “На початку і наприкінці часів” 2013 року. Низка успішних вистав на остові п’єси стали культовими серед українських глядачів.
Сюжет: Життя родини диваків, що мешкають неподалік з сумнозвісним Четвертим реактором. Головує в сім’ї баба Пріся. Вона товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби та нагороджена орденом “Червоної зірки” за те, що у війну відправила на той світ дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Неочікувано їхнє розмірене життя закінчується – баба Пріся отримує містичне попередження про катастрофу, що станеться найближчим часом…
У ролях: Ірма Вітовська, Віталіна Біблів, Ярослав Федорчук, Дмитро Ярошенко, Дмитро Тубольцев та ін.
Спіймати Кайдаша
Комедійний телесеріал 2020 року “Спіймати Кайдаша” режисера Олександра Тіменко за сценарієм Наталки Ворожбит — сучасна версія класичного твору Івана Нечуй-Левицького “Кайдашева сім’я”. До того, як вийти на телеекрани, сценарій фільму був втілений у вигляді театральної постановки “Кайдаші 2.0” режисером Максимом Голенко у “Дикому театрі”.
Сюжет: Події розгортаються хронологічно з 2005 по 2014 роки, протягом 9 років у період вже після відновлення незалежності України у 1991 році.
Історія починається з того, що Лаврін, молодший син Кайдаша, повертається з армії. Він скучив по клубу, танцям і дівчатам, тому відчайдушно гуляє. А Карпо вже поклав око на Мотрю, дівчину з найбільш пробивним характером у Семигорах. Незабаром хлопцеві вдалося вмовити її одружитися. З цього моменту і почалися лихоліття для сім’ї Кайдашів. Дві господині в будинку сперечаються, лаються і б’ються. Ніхто не може поступитися і промовчати, ніхто не може пробачити. Мимоволі втягнуті в конфлікт чоловіки теж перестають довіряти один одному…
У ролях: Віктор Жданов, Ірина Мак, Тарас Цимбалюк,
Григорій Бакланов, Антоніна Хижняк, Дарина Федіна, Юлія Врублевська та ін.
Читати також: