fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Усе по-справжньому: Неочікувані факти про серіал “Слов‘яни”

1 885

Цього року вийде 12-серійний художньо-історичного телесеріал “Словʼяни” режисерів Сергія Саніна і Петера Бебʼяка. Зібрали найцікавіші факти про нього.

“Словʼяни” —  це перший серіал такого масштабу, в основі якого лежать традиції та міфологія давніх слов’ян. Нове українське кіно” дізнались, як створювався спільний проєкт України та Словаччини, які таємниці приховує та що його пов’язую із “Грою престолів”.

Автентичні язичницькі обряди

У фільмі можна буде побачити справжні давньослов’янські обряди, реконструйовані вченими-фольклористами, та почути фрагменти замовлянь, записаних від найстарішої жительки України, знахарки з Чернігівщини Христини Нагорної (1900—2017 рр.).

словяни

Усе по-справжньому

Більшу частину матеріалу знімали влітку 2019-го поблизу селищ Дениші та Тригір’я на Житомирщині. В мальовничому лісі спеціально для зйомок побудували два давньослов’янські городища – знімальна група майже півроку прожила там на березі річки Тетерів.

Фішка в тому, що то були не просто декорації, а справжні древлянські поселення. Одне лише будівництво проходило протягом 60 днів. Близько сотні людей працювали у дві-три зміни. Керував процесом художник-постановник Павло Ярмусевич.

Творці фільму детально дослідили будівлі древлян, які проживали на території Житомирської області у VII столітті. Їх ціль була відшукати баланс між історичною правдою та видовищністю, тому серіальні “землянки” будуть дещо більші, вищі й міцніші, ніж мали б бути. Але в іншому вся автентичність тих часів передана. Бюджет на це виділили не маленький – €3,6 млн.

Зброя від майстрів-ковалів з “Кузні фантазій”

Реконструктор Максим Рог вже працював із обладунками для фільмів “Захар Беркут” і “Сторожова застава”. Його “Кузня фантазій”, де майстри-ковалі виготовляють історичні репліки амуніції для знімальних майданчиків, працює в Києві з 2015-го року. А ще тут ревно слідкують за тим, аби герої кінострічок на 100% виглядали автентичними та відповідали своїй історичній епосі.

Для героїв серіалу “Слов’яни” в кузні підбирали безліч типів зброї через перетин культурних нашарувань. У VII сторіччі слов’яни воювали з кочовиками-завойниками – аварами, тож для них у кузні зробили “хижу” шаблю. За основу виготовленого варіанту взяли шаблю з кургану Гочево.

Головний герой має унікальний меч – “меровінг”. Він на кілька століть старіший, ніж мечі вікінгів. А свою назву отримав від династії франкських правителів.

Постановка трюків від каскадера з “Гри престолів” 

Одним з постановників трюків став Матуш Лайчак, який працював над трюками в американському телесеріалі “Гра престолів” та “Дракула” 2020 року. Він також приймає участь у бойових сценах серіалу “Слов’яни”. Також над трюками працював українець Ілля Юрчишин та словацький каскадер Роман Янкович, який має досвід роботи зі Стівеном Спілбергом.

У масовці, до речі, також знялось чимало цікавих постетей: від чемпіонів з пауерліфтингу, тренерів з йоги та фехтувальників — до ветеранів АТО.

Незвичний сюжет 

Дія серіалу розгортається у VII столітті н. е. одночасно у двох слов’янських поселеннях — городищі землеробів Фурнау та схованому високо в Карпатах селищі мисливців і пастухів Великий Стіл, де живе головна героїня — юна травниця Драга (Поліна Носихіна). Юна травниця Драга шукає спосіб врятувати свого брата, який перетворився на оленя.

Одного разу олень приводить її до непритомного пораненого незнайомця, який не пам’ятає, хто він. Завдяки своїм чарівним здібностям Драга рятує чужинця, дає йому ім’я та пускає у своє життя. Разом вони намагаються з’ясувати, хто він такий, але чим більше дізнаються, тим більша загроза нависає над всіма жителями слов’янського городища Великий стіл.

Європейські зірки та українські таланти

Серед тих, кому дісталися найпомітніші чоловічі ролі, є актори, які по праву вважаються суперзірками в Словаччині та Чехії – Юрай Лой, Томаш Машталір та Ріхард Аутнер. А ось головну героїню після довгих кастингів знайшли саме в Україні. З 50-ти з гаком претенденток продюсери вибрали 18-річну киянку Поліну Носихіну, яка знімається в кіно… з чотирьох років. У серіалі дівчині довелося знайти спільну мову з величезними вівчарками і оленем, стрибати зі скелі і навіть гасити полум’я. “Всі трюки я виконую сама, для мене це принципово”, – зізнається Поліна.

Нагадаємо, виробництвом стрічки займається ТОВ “Медійна Група Європейського Партнерства” / European Partnership Media Group LLL (Україна) та Wandal Production, s.r.o. (Словаччина) за участі словацького TV JOJ, українського телеканалу “1+1” та за підтримки Міністерства культури України.

У кадрі українські актори говорять українською, словацькі колеги відповідають їм словацькою. Проте в Україні серіал транслюватиметься повністю українською мовою, а в Словаччині – словацькою.

Українська прем’єра відбудеться у 2020 році.