Фільм «Хайтарма» про депортацію кримських татар покажуть на телебаченні
До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже фільм «Хайтарма» режисера Ахтема Сеітаблаєва.
Про це Cinema повідомив Суспільний телеканал. “О 22:10 у рубриці «Сучасне українське кіно на UA: КУЛЬТУРА» — фільм «Хайтарма» — перша кримськотатарська художня стрічка про депортацію кримських татар. Режисер і виконавець головної ролі — Ахтем Сеітаблаєв”, – йдеться в повідомленні.
Фільм заснований на реальних подіях і розповідає про сталінську депортацію кримських татар у травні 1944 року. У центрі оповіді — історія льотчика й національного героя кримських татар Амет-Хана Султана, для якого примусова депортація земляків стала особистою трагедією. Стрічка отримала кілька нагород міжнародних кінофестивалів та премію Національної спілки кінематографістів України як найкращий український фільм.
Стрічка знімалася за принципом народної толоки — більшість ролей зіграли непрофесійні актори. У масових сценах знялися понад тисячу осіб з усього Криму. Велика їхня частина — люди похилого віку, які пережили трагічні події 18 травня 1944 року. Зйомки тривали півроку у 2012 році в Алупці, Бахчисарайському районі і Судаку.
Пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу вшанують хвилиною мовчання о 12:00.
Також в цей день глядачі побачать, що змінилося в житті кримчан після анексії Криму Росією, з документального фільму Радіо Свобода «Крим. Окуповані: історії кримчан за 5 років окупації». Як співіснують люди з проукраїнськими й проросійськими політичними поглядами, де хочуть жити — в Україні чи Росії, чим для них стали п’ять останніх років окупації — дивіться на каналі UA: КУЛЬТУРА о 14:05 та 21:25.
Літературно-мистецький фестиваль «Кримський інжир» за участі культурних діячів кримськотатарського народу вийде в ефірі о 15:00.
Правові аспекти визнання примусової депортації кримських татар дізнавайтеся о 19:20 у документальному фільмі «Свідки геноциду 1944» Кримськотатарського ресурсного центру. В основі стрічки — розповіді людей, які пережили примусову депортацію з Криму. Свідчення зібрали під час судових засідань у справі про визнання депортації кримських татар геноцидом. Прокуратура АР Крим, переміщена до Києва через окупацію півострова Росією, розпочала кримінальний процес у грудні 2015 року.
Читайте також