fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Фільми, які ми не побачимо: пост’ядерний месія і байопік про Лесю Українку

263

Рада з державної підтримки кінематографії задовольнила вимогу міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського і скоротила список переможців пітчингу 11-го конкурсу Держкіно. Знайомимо читача з деякими проектами, що не ввійшли до остаточного списку.

Новий список став коротшим на 55 проектів. У ньому немає фільмів Мирослава Слабошпицького, Павла Острікова, Романа Балаяна, Ахтема Сеїтаблаєва, Тараса Ткаченка та ін. До списку також не потрапив байопік про Лесю Українку, який планувала знімати грузинка Нана Джанелідзе.

Близько місяця українські кінематографісти і продюсери засинали з думкою, що їхній проект може не отримати підтримки держави, на яку вони розраховували після перемоги на пітчингу. Усе через рішення нового міністра культури переглянути список переможців, щоб вписатися в річний бюджет. Зі слів Володимира Бородянського, на останньому конкурсі Держкіно експертна комісія роздала гроші на три роки вперед. 10 жовтня Рада з державної підтримки кінематографії виконала прохання міністра, залишивши за бортом цікаві проекти українських дебютантів і важливі фільми спільного виробництва.

“Телекритика” представляє список деяких картин, які втратили фінансову підтримку від держави.

Науково-фантастична драма “Свято хризантем”

Режисер: Семен Мозговий

Бюджет: 10 600 997 грн

Держпідтримка: 10 600 997 грн

Сюжет: дівчина-лікар лікує літню жінку, яка загадково вціліла після ядерного вибуху. Невідома сила допомогла старенькій вижити, але геть стерла її пам’ять і особистість. Дівчина потроху відновлює спогади пацієнтки, але вони настільки тяжкі, що можуть стати непідйомними для останньої.

Лікар опиняється у центрі конфлікту між державою, яка хоче дізнатися таємницю бабусі, і людьми, які вірять у пришестя нового месії.

Появі повнометражної версії передувала короткометражка, якої експертам міжнародних кінофестивалів виявилося недостатньо. На 17-хвилинний фільм у 2016 році Держкіно виділило близько 900 тис. грн, розширена версія має тривати 80 хвилин, а на її створення необхідно 11 млн держкоштів.

На пітчингу були показані кілька сцен за участю Анастасії Шевченко, Дмитра Ярошенка та ін. Презентація проекту запам’яталася чорно-білої світлотінню, що переважає у візуальному вирішенні фільму. Зарубіжні критики відзначили, що “Свято хризантем” намагається встановити зв’язок зі східноєвропейською культурою наукової фантастики.

Біографічна драма “Леся”

Режисер: Нана Джанелідзе

Бюджет: 69 215 973 грн

Держпідтримка: 55 348 636 грн

Сюжет: байопік розповість про три періоди з життя Лесі Українки. Історія торкнеться дитинства та юності майбутньої поетеси, смерті її коханого Сергія Мержинського, важливого знайомства з Ольгою Кобилянською і останніх років її життя, в які Українка створила найвидатніші твори.

За біографію поетеси спільно з грузинськими колегами взялися директор ОМКФ Юлія Сінькевич і продюсер Марія Москаленко. Режисерське крісло зайняла грузинка Нана Джанелідзе, а важлива частина історії відбувалася б у Грузії, де Леся Українка лікувалася від туберкульозу. Проект розробляли і пітчили близько трьох років і планували випустити до 150-річчя від дня народження поетеси в 2021 році.

У своїй публікації на Facebook Юлія Сінькевич назвала рішення Ради “фіаско культурної дипломатії”, оскільки замість фільму про українську поетесу з грузинкою-режисером віддали перевагу копродукційним проектам українських авторів.

Науково-фантастичний ромком “Ти – космос”

Режисер: Павло Остріков

Бюджет: 64 035 886

Держпідтримка: 30 700 864

Сюжет: Андрій вважав себе єдиною людиною, яка вижила після вибуху Землі. Він перевозив ядерні відходи з планети до віддалених районів космосу і пережив катастрофу, бо був у рейсі. Однак він помилявся: на зв’язок виходить француженка Катрін. Тепер його мета – дістатися до неї, незважаючи на величезну відстань між ними.

Павло Остріков підзбирав нагород на українських фестивалях за свої комедійні короткометражки “Голден лав”, “Випуск’97” і “Міа Донна”, а також був відзначений на кінофестивалі в Локарно. Тепер, у співпраці з продюсером Володимиром Яценком (“Додому”, “Атлантида”), Остріков планував зняти амбітний повний метр про останнє кохання в далекому космосі.

Великий копродукційний проект розраховував на значну допомогу від держави. До перемоги на пітчингу “Ти – космос” перебував на активному етапі препродакшену, творці вели переговори з бельгійськими партнерами. До роботи планувалося підключити франкомовну зірку класу А (у дрім-касті були Маріон Котіяр, Шарлотта Генсбур, Марина Вакт). Дизайн космічного корабля, який розробляли творці, ґрунтувався на зразках українського “космопрому”, а натхненниками фільму називалися “Місяць 2112”, “Марсіанин” і “Вона”. Більше про відкладений проект можна дізнатися з нашого інтерв’ю з режисером Павлом Остріковим.

Екологічний трилер “Антропоцен”

Режисер: Мирослав Слабошпицький

Бюджет: 116 000 000

Держпідтримка: 58 000 000

Сюжет: творці називають фільм “космічною одіссеєю” двох дозиметристів у Зоні відчуження.

Головний аргумент голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, у зв’язку з яким подали законопроект №1058 про кеш-рібейти, – міні-серіал “Чорнобиль” знімали не у нас. Однак у нас давно готують іншу картину про Зону відчуження. Мирослав Слабошпицький вже звертався у своїй творчості до цієї теми і тепер майже отримав державне фінансування на повнометражний проект “Антропоцен”.

У 2015 було оголошено про створення фільму “Люксембург” у співпраці з чотирма країнами: Францією, Норвегією, Нідерландами і Німеччиною. Стрічка українського режисера була заснована на короткометражці “Ядерні відходи”, яка взяла “Срібного леопарда” в Локарно. Через роки перекидання із рук у руки “Люксембург” так і не зняли.

“Антропоцен” – це новий проект про Чорнобильську зону відчуження. На пітчингу був показаний тизер фільму. У продюсерів картини вельми амбітні плани: запросити на головну роль світову зірку класу А, звозити фільм до Канн і отримати номінацію на “Оскар”.

ПОВНИЙ СПИСОК КАРТИН-ПЕРЕМОЖЦІВ 11-ГО КОНКУРСУ ДЕРЖКІНО

Нагадаємо, міністр культури Володимир Бородянський у вересні вказав на те, що Рада з підтримки кінематографії перевищила свої повноваження і розподілила кошти Держкіно на три роки вперед.

Джерело: Телекритика