fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

ЄвроДонбас

Стартували зйомки документального фільму «ЄвроДонбас» Корнія Грицюка

439

Розпочалося фільмування документального фільму «ЄвроДонбас» про європейську історію Сходу України. Названо локації, на яких відбуватимуться зйомки.

Цією новиною поділилися творці фільму «ЄвроДонбас» на своїй офіційній сторінці у Facebook. Наразі відзнято перші інтерв’ю з експертами, зокрема з Євгеном Бершедою, Надзвичайним і Повноважним Послом України в Королівстві Бельгія 2008 – 2010 рр. і членом-кореспондентом Національної Академії наук України, та Леонідом Марущаком, істориком і дослідником сходу України.

За темою: Розпочато роботу над фільмом «ЄвроДонбас» про європейську історію Сходу України

Далі знімальна команда розпочне зйомки стрічки, які відбуваються за підтримки Держкіно, безпосередньо у містах на Сході України.

“Робота над фільмом триває з початку 2021 року і ми нарешті можемо поділитись з вами іменами експертів, які допомогли у підготовчому процесі зйомок фільму та у формуванні його лейтмотиву”, – йдеться в повідомленні.

Фото зі зйомок експертів

Євген Бершеда. Фото: facebook @eurodonbasdocumentary

Фільм націлений розвінчати радянські міфи і розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки.

Зйомки безпосередньо на місцях розпочнуться у Маріуполі, де зберігається американська та бельгійська спадщина. Бельгійську спадщину зберігає й місто Лисичанськ, де також відбудуться зйомки, що отримало премію «Бельгійська спадщина за кордоном» (Belgian Heritage Abroad Award 2017), а комплекс споруд міста потрапив до п’ятірки номінантів конкурсу, який щорічно проходить за підтримки фонду короля Бельгії.

Далі команда вирушить до селища Новгородське, що лише за 6 кілометрів від околиць промислового міста Горлівка, яке з 2014-го року знаходиться на непідконтрольних уряду України територіях. Селище було засновано німцями-менонітами, які оселилися в Україні у ХVIII столітті на запрошення Катерини ІІ, та зберігає унікальну німецьку спадщину.

Однією з локацій фільму стане нещодавно відкритий історико-культурний центр «Український Нью-Йорк» шляхом відновлення історичної 100-річної будівлі, де раніше був розташований німецький кооперативний магазин Аарона Тіссена. Соціальний хаб створено у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, УВКБ ООН, місцевих підприємств та громадських організацій, зокрема компаній «Метінвест» і ТОВ «Агро-Бета-Інвест», та ГО «Жінки українського Нью-Йорку».

До 1951 року селище називалось Нью-Йорк і наразі у Верховній Раді України на розгляді постанова про повернення його історичної назви.

Ключовою знімальною локацією міста Дружківка, що зберігає французьку спадщину, стане «Корум Дружківський машинобудівний завод», що був заснований у 1893 році французьким акціонерним «Донецьким товариством залізоробного та сталеливарного виробництв» як металургійне підприємство разом з українцями. Його поява сприяла активному розвитку промислової та культурної діяльності, та перетворила невеличке містечко на вагому точку на карті України.

Британська спадщина, яка представлена у Донецькій області, буде показана у фільмі архівними матеріалами.

Корній Грицюк, режисер

За словами режисера Корнія Грицюка: «Історія вчить нас, що той, хто не знає свого минулого, не вартий і майбутнього. Приклад Донбасу, місцеве населення якого погано розуміє свою ідентичність, не знає свого коріння та історію свого регіону, — демонструє, що історичною пам’яттю можна дуже добре маніпулювати. … Наш фільм важливий тим, що ми хочемо розповісти об’єктивну історію розвитку Донбасу не тільки місцевим, але й мешканцям інших регіонів України, які теж дуже погано орієнтуються в історії Донбасу і сприймають його з огляду на існуючі стереотипи та міфи».

Творча команда: автори сценарію – Корній Грицюк та Анна Паленчук, режисер – Корній Грицюк, продюсер – Анна Паленчук, оператор – Богдан Кінащук. Проєкт документального фільму «ЄвроДонбас» кінокомпанії 435 FILMS став одним із переможців 14-го конкурсного відбору Держкіно та отримав державну фінансову підтримку розміром 1,98 млн грн.

Перші кадри зі зйомок

Нагадаємо, над стрічкою із робочою назвою «ЄвроДонбас» (EvroDonbas) працюють режисер Корній Грицюк та продюсерка Анна Паленчук, які вже працювали разом у 2018 році над фільмом «2020. Безлюдна країна».

Автори по крихтах збирали інформацію в архівах України та інших країн і спілкувалися з нащадками європейців, які брали участь у розбудові Донбасу, та експертами, намагаючись відтворити перебіг подій тих часів.

Читайте також

Фільм «Віддалений гавкіт собак» про хлопчика з Донбасу увійшов до шкільної програми Данії