fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

«Голос з Криму. Наріман Джелял»: в Україні знімають фільм про кримськотатарського «бранця Кремля»

201

Документальна стрічка «Голос з Криму. Наріман Джелял» спробує привернути увагу глядачів до політичних в’язнів, проблем окупації і порушень прав людини в Криму (тизер).

Команди ініціативи «КримSOS» та громадської організації «Лабораторія журналістики суспільного інтересу» анонсували зйомки документального фільму «Голос з Криму. Наріман Джелял» про долю кримськотатарського політв’язня, активіста та журналіста Нарімана Джеляла.

Про це повідомляє НВ з посиланням на творців стрічки. Як зазначається, ідея фільму належить журналістці Наталі Гуменюк та режисерці Анні Цигимі. Наразі триває збір відеоматеріалу — зйомки інтерв’ю з різними людьми, які були близькі чи особисто знали Нарімана.

«Нарімана затримали одразу після Кримської платформи. З Анею Цигимою ми саме перед тим зробили 3-тій наш спільний фільм про Крим (попередні були присвячені життю там, долі політв’язнів Сенцова/Кольченка, а також поверненню кримських татар з депортації). І коли зайшла розмова, стало очевидно, що критично бракує гарної розповіді, а в чому особливість Нарімана», — розповіла Наталя Гуменюк.

Дивіться тизер документального фільму «Голос з Криму. Наріман Джелял».

Також команда проєкту запускає краудфандінговий збір на платформі «Спільнокошт», щоб зібрати гроші для монтажу та інших витрат процесу створення фільму. На постпродакшн фільму планують зібрати 120 тисяч гривень до 1 травня. За участь від 150 гривень благодійникам даруватимуть сувеніри правозахисної кампанії «Чекаємо вдома», книгу репортажів Наталі Гуменюк із Криму «Загублений острів», запрошення на покази фільму тощо.

Наріман Джелял — один з лідерів кримськотатарського національного руху, історик, політолог та журналіст. У вересні 2021 року після саміту Кримської платформи був затриманий ФСБ РФ, його обвинувачують у начебто «вчиненні диверсії у складі організованої групи».

«Через мистецтво простіше показати історії людей, розповісти, як сьогодні утискають права кримських татар в окупованому Криму та як намагаються відстоювати їх різні активісти. Наріман — один з героїв сьогодення, і люди мають знати про нього», — додав Денис Савченко, голова правління КримSOS.

Наталя Гуменюк зауважила, що тема політичних в’язнів така ж актуальна, як і тема можливого нападу Росії. «Зараз тут, у мирній частині, ми думаємо про війну як про щось апокаліптичне. Насправді ситуація з Наріманом Джелялом і іншими політичними в’язнями — це і є головна загроза, це і є реалії, яких варто боятися і проти яких варто боротися. Це картинка того, чим є окупація», — сказала вона.

Нагадаємо, тривають зйомки біографічної драми «Киснева станція» Івана Тимченка про Мустафу Джемілєва. Фільм розповість про один із переламних епізодів у житті лідера кримськотатарського народу, правозахисника та радянського політв’язня Мустафи Джемілєва.

Читайте також

“Киснева станція”: в Україні знімуть фільм про Мустафу Джемілєва (тизер)