fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

омар і ми

«Омар і ми»: Італійський кіноексперт Арнальдо Касалі про фільм від українсько-турецького тандему режисерів

506

18 грудня, в Міжнародний день мігранта, «Омар і ми» можна буде вперше переглянути в Україні. Це можна буде зробити безкоштовно.

Турецький фільм “Омар і ми” (2019) присвячено одній із найактуальніших проблем сучасності – долі нелегальних мігрантів у глобальному світі. Для нас цей фільм цікавий ще й тому, що знято його українсько-турецьким режисерським тандемом – Марина Ер Горбач/Мехмет Бахадир Ер. На 35-му Варшавському кінофестивалі фільм отримав свою першу вагому відзнаку – приз екуменічного журі.  Арнальдо Касалі, італійський кіноексперт, арт-директор кінофестивалю в Терні, дав нам коментар, чому саме варто подивитись цей фільм.

Арнальдо Касалі: «Маю зазначити, що серед членів журі Варшавського фестивалю, одним з яких був я, дискусій щодо того, кому дістанеться екуменічний приз, не було як такої. Справді, ми витратили багато часу на написання мотиваційної частини нашого рішення, але не на саме рішення. Позаяк для нас було очевидно – серед низки фільмів, які так само несуть глядачеві вірний меседж у відстоюванні цінностей екуменічного руху, саме «Омар і ми» найбільше їм відповідає з багатьох причин, він абсолютно видатний в цьому плані. Ми навіть не потребували особливих обговорень, цей фільм не просто історія про мігрантів у пошуку притулку, яка розкриває важливі соціально-політичні теми. Він про такі засадничі цінності, як людська солідарність, дружба, взаємоповага, гостинність, порозуміння.

омар і ми

Багадир і Марина на фестивалі у Варшаві тримають в руках планшет із зображенням акторів, яким було відмовлено у візі через їх статус біженців

У нас в Італії проблема біженців – це одна з найбільших проблем, навколо якої завжди точаться бурхливі політичні дебати, оскільки ми маємо великий потік мігрантів з Африки. Найбільш впливові партії не схвалюють цей процес і подібно до головного протагоніста «Омара і ми» стверджують, що мігранти –  джерело небезпеки. І для мене, як італійця, дуже приємно переглянути такий фільм, який по-іншому розповідає про проблему нелегальних мігрантів, ніж ми  звикли це чути по телебаченню та в соцмережах. Фільм розповідає нам про специфічну ситуацію в Туреччині, але водночас він зрозумілий і вкрай актуальний і для всієї Європи, і для всього світу, не важливо, це Польща, чи США, чи Мексика. Ви можете показати його в будь-якому куточку світу і його меседж скрізь буде зрозумілим, в цьому його цінність».

Після відзнаки у Варшаві стрічка «Омар і ми» продовжила переможну ходу міжнародними кінофестивалями і отримала вже більше двох десятків нагород по всьому світу, зокрема у США, Португалії, Франції, Румунії, Ізраїлі, Аргентині.

Арнальдо Касалі: «Саме в цей історичний момент був потрібен такий фільм. Але він гарний не лише з точки зору актуальності проблеми, водночас він справді дуже гарно зроблений.  Це стосується і розвитку сюжету, фільм непередбачуваний від початку до кінці. Це й герої фільму, чудово прописані ролі, ви бачите їх почуття як зовні, так і на більш глибинному рівні. Режисери в дуже делікатний спосіб розповідають свою історію. Тому разом із загальнолюдською, етичною, політичною значущістю, фільм беззаперечно має велику художню цінність.

омар і я

Арнальдо Касалі (в центрі) вручає приз екуменічного журі

Ви знаєте, що двоє з акторів, що зайняті у фільмі, самі є біженцями з Сирії.  І через це вони мали проблеми з оформленням документів, легальним пересуванням, і тому не могли бути присутні на врученні призу у Варшаві. Тобто навіть тут проблема, якій присвячено фільм, торкнулась їх самих у повній мірі. Ми навіть зазначили це спеціально в мотиваційній частині рішення журі. Звісно, набагато важливіше те, що вони чудово грають, і це стосується не тільки двох згаданих акторів, а усього акторського складу. Але цей факт додатково додає фільму правдивості, справжньості. Те, що відбувається на екрані  більше, ніж фікція, вигадка, це правда і реальне життя».

18 грудня, в Міжнародний день мігранта, «Омар і ми» можна буде вперше переглянути в Україні в рамках Global Migration Film Festival. Показ відбудеться з титруванням українською мовою. Безкоштовний перегляд став можливим завдяки United Nations та United Nations in Ukraine. Для перегляду фільму необхідно просто зареєструватись за посиланням на сторінці події:

https://bit.ly/кіно2020 

 Автор: Станіслав ГОЦУЛЯК

Читайте також

Режисер Вацлав Маргоул про “Пофарбоване пташеня”: Мій фільм – поза часом