fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

«Будинок «Слово» Тарас Томенко

«Будинок «Слово»: Тарас Томенко знімає на цей раз художній фільм

1 029

Режисер найкращого документального фільму 2018 року «Будинок «Слово» Тарас Томенко знімає на цей раз художній фільм з однойменною назвою – історичну драму про Розстріляне відродження.

Новий художній фільм розповість не тільки про харківський будинок «Слово», про який режисер три роки тому вже зняв однойменну повнометражну документальну стрічку, відзначену як “краща” у своїй категорії на 2-й Національній кінопремії “Золота дзиґа”.

Про це повідомляє “Українська правда. Життя“, журналіст якої Ярослав Підгора-Гвяздовський побував на знімальному майданчику художнього фільму «Будинок «Слово» Тараса Томенка.

Фільм і не тільки про мешканців будинку і їх трагічну долю, коли ціле покоління української інтелігенції – акторів, режисерів, поетів, письменників, художників, композиторів і науковців, зібраних за планом влади в одному будинку, було або розстріляно, або ув’язнено, або перероблено на співців комуністичної партії та кровожерливого сталінського режиму.

Значною мірою фільм про маленьку людину і падіння людей великих, про те, як легко маніпулювати, підкупати і зраджувати.

За словами сценаристки Любові Якимчук, «Це драма з детективними елементами. (…) У стрічці зображена радянська агентура, таємна система її роботи (ми вивчили це за тодішніми агентурними методичками), міське харківське життя з театрами і кав’ярнями, а в одному епізоді також зображене українське село, що тоді переживало Голодомор».

За сюжетом драми, під час музичного ревю “Алло, на хвилі 477” в театрі “Березіль” 1927-1928 років відбувається вербовка НКВеСником головного героя – театрального режисера Леся Курбаса.

«Будинок «Слово» Тарас Томенко

Канкан на сцені “Музичного театру” в Києві на Подолі

Роль одного з творців українського театру Леся Курбаса зіграє актор Станіслав Сукненко (режисер документальної стрічки “З України до Голлівуду” 2019 та ін.).

Роль Курбаса у фільмі далеко не головна, але його постать знакова, і з ним пов’язана неймовірна історія.

Станіслав Сукненко з 2003-го по 2014-й працював у Національному центрі театрального мистецтва імені Леся Курбаса в Києві, де мав “Візуальну лабораторію”, сам поставив кілька спектаклів. Сукненко має курбасівські режисерські роботи в доробку. Цікаво, що продюсери відзначили його схожість з Курбасом під час відбору фотографій для документального фільму.

Станіслав Сукненко Будинок Слово

Станіслав Сукненко у ролі Леся Курбаса.
Фото зі сторінки актора у Facebook

Драма оповідає, як НКВСник Мерер (у виконанні актора Юрія Одинокого) завербує Леся Курбаса, перетворюючи його на шпигуна за всіма мешканцями будинку “Слово”.

До речі, Юрій Одинокий в 90-х він був одним з кращих постановників Театру драми і комедії на Лівому березі, а в 2000-х став і є до останнього часу режисером Театру української драми ім. Івана Франка – його руці належать спектаклі “Дрібний біс”, “Три товариші”, “Ідіот” тощо.

Актори Юрій Одинокий та Станіслав Сукненко Будинок Слово

Актори Юрій Одинокий та Станіслав Сукненко.

– Мій персонаж – такий собі ідеологічний куратор будинку “Слово” від НКВС чи ГПУ. Він слідкує за правильністю думок письменників і поетів, – розказує актор Станіслав Сукненко.

Також ролі грають: В’ячеслав Довженко (Микола Хвильовий) Андрій Ісаєнко (Майк Йогансен), Слава Красовська (Наталія Ужвій), Геннадій Попенко (Михайль Семенко), Олена Світлицька (Валентина Чистякова), Валерія Ходос (Раїса Троянкер), Роман Ясіновський (Григорій Епік), Марина Кошкина, Євген Ламах, Ніна Набока та ін.

Художником-постановником художнього фільму «Будинок «Слово» став Шевкет Сейдаметов.

Тарас Томенко Будинок Слово

Режисер фільму «Будинок «Слово» Тарас Томенко та члени знімальної групи 

Проект картини став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно. Сума державної фінансової підтримки фільму становить 30 млн 22 тис. 698 грн. і є половиною від загальної вартості виробництва.

Нагадаємо, документальний фільм Тараса Томенка «Будинок «Слово» створювався компанією «Fresh Production Group» за підтримки Держкіно.

По темі: Дивіться фільм «Будинок «Слово» онлайн безкоштовно

Фільм розповідає про одну із найдраматичніших сторінок історії України – винищення української інтелігенції, спеціально зібраної під одним дахом будинку письменників «Слово». Інтелігенцію протягом кількох років було репресовано, розстріляно чи перетворено у співців партії. Тепер будинок Слово став символом колишньої радянської системи.

Читайте також –

Про Лесю Українку, Івана Франка та інших: мережу підриває тизер українського серіалу “Плеяда”