fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Чубай. Говорити знову

Фільм «Чубай. Говорити знову» про видатного поета вийде в січні (трейлер)

869

«Чубай. Говорити знову» документальна драма про свободу і право вибору, яка розкаже про видатного українського поета Григорія Чубая. Одну з ролей зіграє харківський письменник Сергій Жадан.

Документальний телевізійний фільм «Чубай. Говорити знову» вийде в річницю з дня народження поета Григорія Чубая 23 січня 2021 року на телеканалі “Еспресо”.

Саме сьогодні, за майже 40 років після смерті Чубая, його поезія знову стає актуальною. Як стиснута пружина, розпрямляється і підштовхує нас до розуміння суті речей. Викликає зацікавленість молоді, що перебуває у вічному пошуку відповідей на екзистенційні філософські питання”, – йдеться в анонсі.

“Це буде документальна драма і мета її, – пояснює режисер Михайло Крупієвський, – в тому, щоб розповісти історію драматичного життя Чубая, переосмислити його поезію в контексті його життєвих обставин, нарешті відкрити її для людей не знайомих з його творчістю”. Конфлікт життя Грицька – це конфлікт людини з тоталітарною системою, додає режисер.

Ініціатором створення проєкту стала донька Грицька Чубая – Соломія Чубай. Але історія про те, чому Михайло Крупієвський захопився ідеєю знімати фільм про Грицька Чубая, почалася зі знайомства з Тарасом Чубаєм –  композитор, лідер гурту “Плач Єремії”, який своєю творчістю популяризує яскраву поезію батька.

«Це фільм про свободу і несвободу, про право вибору, — каже Тарас Чубай, який писатиме саундтрек і музику до фільму. — Про те, як залишитися собою і мати право вибору під тиском совєцької системи».

Формально ведучим, а по суті провідником по життю Грицька Чубая буде Сергій Жадан (епізодійні ролі в фільмах “Поводир”, “Дике поле”). В межах підвальної майстерні Грицька Чубая, як окремої локації у фільмі, харківський поет Сергій Жадан розказує про життя поета. Але не тільки там. Він ходить місцями Чубаєвого буття, театром Лесі Українки, інститутом ім. Горького, вулицями Львова.

«Мені цікаво, як він творив під постійним тиском тоталітарного режиму, — каже Жадан. — Майже усі свої твори він написав у молодому віці, і твори його актуальні і сьогодні».

Чубай. Говорити знову

Картина матиме інноваційний формат і створюється на стику жанрів документального кіно й телевистави, дія якої розгортається в декораціях майстерні-підвалу Грицька Чубая. Відеопроєкція розсуває стіни майстерні та переносить глядача в час і простір, про який йдеться. Мета проєкту – розкриття світогляду поета, створення його образу та аналіз конфлікту митця із тоталітарним режимом, повідомляє пресслужба фільму.

Телепроєкт «Чубай. Говорити знову» створює компанія Film Plus Production та режисер Михайло Крупієвський, у доробку якого півсотні документальних фільмів для ВВС, Sky News. Він був продюсером фільму Сергія Буковського “Діти Донбасу”, виконавчим продюсером фільму Spell Your Name, режисером фільму “Моя Україна”. В 2000-х були постановки концертів для Тараса Чубая, Таїсії Повалій, “Братів Гадюкіних”, Елтона Джона, “Євробачення”, фестивалю “Наше Різдво”. Проєкт реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.

Чубай. Говорити знову

Про поета у фільмі розповідатимуть його друзі – письменники, художники, філософи, які були свідками його життя і творчості, члени родини: Галина Чубай, Тарас Чубай, Соломія Чубай, Василь Герасим’юк, Юрій Брилинський, Микола Рябчук, Роман Кісь, Орест Яворський, Роман Готра, Юрій Винничук, Ігор Калинець, Богдан Стельмах, Влодко Кауфман, Йосип Іванкевич, Катерина Немиря, Святослав Максимчук, Мирослав Греділь.

Дивіться трейлер документального телевізійного фільму «Чубай. Говорити знову»: відео

За словами Соломії, знімальна група має на меті зняти з постаменту постать Грицька Чубая і показати його поетом, який писав не лише для Українии, але й для цілого світу, зумів піднятися над часом, розширивши його рамки. Він у позачассі. Водночас він сучасний і доступний.

Хронометраж повної версії фільму буде 2,5 години: «Перша частина фільму закінчується смертю поета, – каже режисер, – друга закінчиться смертю людини».

«Чубай. Говорити знову»

Читайте також –

Фільм-концерт “Розділові Наживо” за участі Сергія Жадана вийшов на Takflix