“Де ти, Адаме?”: в Україні вийде фільм про будні стародавнього монастиря в Греції
Повнометражна документальна стрічка “Де ти, Адаме?” занурить глядача у віддалене від мирської суєти та цивілізації, усамітнене чернече життя в стародавньому монастирі Дохіар, що стоїть на Святій Горі Афон в Греції.
Ідея створення української картини виникла у грудні 2005 року, коли продюсер фільму, продиякон Олександр Пліска, познайомився з головним героєм майбутньої стрічки — ігуменом Афонського монастиря Дохіаром Герондою Григорієм (Зумисом), нині вже покійним. Режисером фільму виступив Олександр Запорощенко.
Глядачі прилучаються до абсолютно безпрецедентного способу життя чернечої громади, який виник тисячі років тому і збережений дотепер. Події фільму “Де ти, Адаме?” розгортаються у монастирі Дохіар, що стоїть на Святій Горі Афон, на південно-західному узбережжі півострова Афон, що омивається водами Егейського моря. Цей півострів ще з Х століття переданий у виключне користування монахів східного християнства. Величні образи природи чергуються з картинами майже безперервних чернечих трудів і молитов; це змальовує та стверджує динамічний взаємозв’язок людини та природи.
Проте перлиною розкішного візантійського ландшафту є монахи; стрічка делікатно відхиляє завісу, яка зазвичай приховує чернече життя на Афоні, особисті радості, сподівання та слабкості кожного монаха. Завдяки цьому ченці постають перед глядачем у всій їхній живій, теплій самобутності. Запросивши до свого середовища авторів стрічки, а з ними і глядачів, монахи сподіваються нагадати кожному про його особисте воскресіння.
Ключової постаттю фільму є старець монастиря, ігумен Григорій (Зуміс), нині покійний. Багаторічний досвід пастирського служіння збагатив його глибоким і проникливим розумінням ввірених його піклуванню душ, із їхнім непозбувним прагненням відновитися до стану, властивого Адаму до гріхопадіння.
Дивіться офіційний український трейлер до стрічки “Де ти, Адаме?”: відео
У 2019 році документальна картина отримала Гран-прі Міжнародного фестивалю православного кіно “Покров” у Києві. Сценарист та оператор-постановник стрічки — Олександр Запорощенко, композитор — Святослав Луньов, звукорежисер — Олександр Пустарнаков, корекція кольорів — Марина Ткаченко.
Оригінальна мова стрічки — грецька з українськими субтитрами. Переклад: Монах Мартірій (Кухкюнен), Володимир Теліженко, Монах Авель (Щулькін), Черниця Нектарія (Мак Лі).
Прем’єра в Україні мала відбутися 23 квітня 2020, але через введений в Україні карантину у зв’язку з епідемією коронавірусу, була перенесена. За повідомленням дистриб’ютора фільму Must See Movie у Facebook, стрічка вийде в прокат вже незабаром.
Довідка
Дохіар — православний грецький чоловічий монастир на Святій Горі Афон у Греції, десятий у ієрархії двадцяти афонських монастирів. Монастир заснований у десятому столітті преподобним Євфимієм Афонським. Знаходиться на південно-західному узбережжі півострова Афон, поміж садами і гаями. В обителі живуть близько 50 ченців. Престольне свято — Собор Архистратига Михаїла. Велика святиня Дохіара — ікона Божої Матері “Скоропослушниця” (гр. — “Горгіпікоос”).
Читайте також: