fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Земля Івана

Усі переможці Docudays UA-2021: «Земля Івана» Андрія Лисецького стала найкращим фільмом Національної конкурсної програми

1 130

18 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив переможців/-ниць. Хто отримав головні нагороди та особливі відзнаки – повний список призерів.

Відбулась онлайн-церемонія нагородження 18 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, яку провели Ангеліна Карякіна та Максим Щербина вчора, 2 квітня.

Традиційно фільми на Docudays UA змагалися в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Одна із десяти номінованих стрічок отримала нагороду «RIGHTS NOW!». Її вручили креативному документальному кіно, що досліджує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. Студентське журі також обрало свого фаворита. Крім цього, визначили фільм — призер глядацьких симпатій. Окремо організатор(к)и фестивалю нагородили спеціальною відзнакою та призом імені Андрія Матросова дві українські стрічки.

Повний список переможців Docudays UA-2021:

Головну нагороду конкурсу DOCU/СВІТ отримала стрічка «Приборкання саду» режисерки Саломе Джаші. Як відзначило журі: «Вишуканий і приголомшливий, фільм оповідає про тих, хто порушує спокій лісу та його прадавніх істот, їхнього переплетеного коріння, історій, мовчазних зойків і шепотів».

Особливу відзнаку конкурсу DOCU/СВІТ отримала стрічка Елеонор Вебер «А ночі вже більше не буде». За визначенням журі: «Актуальний, лаконічний, незручний — і дуже потрібний фільм. Він — глибоке свідчення нового етапу розвитку воєнного ремесла як дистанційованого, холоднокровного і байдужого насильства».

Головний приз конкурсу DOCU/УКРАЇНА здобула картина «Земля Івана» Андрія Лисецького «за проникливий портрет митця Івана Приходька».

Особливу відзнаку конкурсу DOCU/УКРАЇНА віддали фільму Семена Мозгового «Сіль з Бонневілю»«Спостереження за подорожжю наполегливих мотоциклістів-любителів, які прямують із Києва до Юти випробувати, на що здатен їхній власноруч зібраний мотоцикл, перетворює «Сіль з Бонневілю» на неймовірне кінематографічне досягнення», — резюмує журі.

Фільм «ОКЕАН» Пауля Шойфлера переміг в конкурсі DOCU/КОРОТКО. «Емоційне й надзвичайно чуйне зображення незагойної травми однієї людини», — так фестивальне журі охарактеризувало фільм.

Особливу відзнаку вирішили віддати фільму «Біла смерть чорного чаклуна» Родріґо Рібейру, який «виводить із тіні привиди рабовласництва».

У номінації «RIGHTS NOW!» правозахисне журі визначило головним переможцем стрічку «Колумбійська родина» режисерки Тані Воль Сьоренсен, адже «фільм демонструє діалог поколінь, надію старшого на безпечніші умови життя для молодшого, а також роль жінок-правозахисниць у позитивних змінах і боротьбі за краще майбутнє».

Особливі відзнаки «RIGHTS NOW!» отримали фільми «Невидимі» Майї Мартіняк і «Речі, на які ми не наважуємося» Бруно Сантамарії Раcо.

«Невидимі» Майї Мартіняк

«Речі, на які ми не наважуємося» Бруно Сантамарії Раcо

Картину-фаворита обрала також телевізійна платформа Current Time TV. Нею стала стрічка «Цей дощ ніколи не скінчиться» режисерки Аліни Горлової: «за монументальний художній твір, що занурює глядача у монохромність вічного існування між чорним і білим; за архетипний образ постійної присутності війни та витончене зображення крихкості людського життя». Авторка отримує від медіапартнера фінансову винагороду у розмірі $5000.

«За сплав високої професійності, дитинної щирості й любові у зображенні стосунків між природою і людьми. За повагу й делікатність у дослідженні невидимих енергій землі й роду, які живуть в кожному з нас» призом пам’яті продюсера фестивалю Андрія Матросова організатори Docudays UA нагородили стрічку «Май далеко — май добре» режисерки Ганни Ярошевич.

Особлива відзнака дісталася фільму Ірени Стеценко «Рози. Фільм-кабаре»: «за приклад життя у творчості і потужну енергію прагнення досконалості».

Головний приз студентського журі отримала картина «Малий Самді» Паломи Сермон-Дай: «Чітке й осмислене художнє окреслення простору, корекція кольору та тривалість кадрів створюють унікальну атмосферу стрічки та роблять її особливою».

Особливі відзнаки студентського журі дісталися стрічкам «Сіль з Бонневілю» Семена Мозгового та «Невидимі» Майї Мартіняк.

Глядачі та глядачки обрали свого фаворита: ним став фільм «А ночі вже більше не буде» Елеонор Вебер.

Також у межах індустрійної секції DOCU/ПРО відбулась презентація українських документальних повнометражних фільмів на стадії виробництва / поствиробництва — Ukrainian Doc Preview. П’ять кінопроєктів було представлено відбірникам/-цям світових фестивалів і представникам/-цям міжнародних фондів, сейлз-компаній та броадкастерам. Переможців/-ниць Ukrainian Doc Preview цьогоріч очікувало сім призів:

«За зображення крихкого світу дітей, чиї мирні життя — під постійною загрозою, що проявляється у артилерійських залпах, щоразу дедалі ближчих», — нагороду (Current Time TV Post-production Award) від Current Time TV для постпродакшену свого фільму здобув проєкт «Експедиція 49» Аліси Коваленко. Команда стрічки отримала грошову нагороду у розмірі $2000.

Окрім цього, творча команда проєкту отримала KINO42 Screening Award, а саме можливість переглянути чорновий монтаж у кінозалі незалежного кінотеатру на Подолі. Відзначила цей фільм і платформа Pitch the Doc. Pitch the Doc Award полягає у кураторській підтримці розвитку проєкту та допомозі в досягненні міжнародного визнання.

Нагороду East Silver Caravan Award від Інституту документального кіно на підтримку розповсюдження стрічки на міжнародних кінофестивалях протягом одного року отримав фільм «Фрагменти льоду» Марії Стоянової, «який зворушив нас незвичною історією й несподіваним поглядом на визначальні для сучасної Європи історичні події».

Sunny Side of the Doc Accreditation Award, а саме перепустку на один з найбільших міжнародних ринків Sunny Side of the Doc (Франція), отримав проєкт «Свідки Флоріана» режисера Олексія Радинського. Команда фільму здобула також DAE Membership Award — нагороду розвитку талантів від Документальної асоціації Європи (DAE), яка надасть можливість стати членом асоціації на рік та отримати консультації від професіоналів/-ок кіноіндустрії.

Aлексія Муіньос Руїс, заступниця директорки Європейської жіночої аудіовізуальної мережі EWA Network, вручила два річні членства для двох учасниць проєктів — EWA Network Membership Award: Алісі Коваленко, режисерці фільму «Експедиція 49» та Любі Кнорозок, продюсерці проєкту «Свідки Флоріана».

* * *

Усі перемож(и)ці отримали нагороди авторства художника та скульптора Сергія Бородіна: прозорі куби, всередині кожного з яких справжній килим з мультфільмів Анатолія Сурми. А також грошовий приз у розмірі $1000.

Як повідомила пресслужба Docudays UA, загалом на фестивальному тижні глядачі подивилися аж 105 фільмів. Відбулося 30 онлайн-подій, а також 249 індивідуальних зустрічей між іноземними та українськими документаліст(к)ами у секції DOCU/ПРО. Усі фільми 18 Docudays UA супроводжуються адаптованими субтитрами для людей з вадами слуху, а 9 стрічок мають звукоопис для незрячих.

________

Нагадуємо, 18 Docudays UA триває в онлайн-кінотеатрі docuspace.org до 4 квітня включно. Долучайтесь до перегляду документальних фільмів з конкурсних та позаконкурсних програм фестивалю. Більше про розклад онлайн-подій Docudays UA читайте на сайті.

Читайте також

Docudays UA 2021: на фестивалі відбудется вісім українських кінопрем’єр