Docudays UA 2021: на фестивалі відбудется вісім українських кінопрем’єр
26 березня в Україні розпочнеться 18-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. У головних конкурсних програмах вісім українських стрічок, серед яких «Цей дощ ніколи не скінчиться», «Казка про Коника», «Земля Івана», «Рози. Фільм-кабаре», «Май далеко, май добре», «Сіль із Бонневіллю», «Стежками київських пляжів» та «Територія пустих вікон».
18 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA святкує своє повноліття і цьогоріч присвячений праву людини на здоров’я. Фестиваль проходитеме під гаслом «Повне одужання», відбудеться з 26 березня по 4 квітня онлайн. В рамках події покажуть понад 95 стрічок з різних куточків світу з конкурсної та позаконкурсної програми. Серед них повнометражні і короткометражні фільми українських режисерів і режисерок: історія про вибір між коханням та покликанням життя з Мішелем («Май далеко, май добре»), між обітницею та соціальним активізмом з монахом у миру і художником Анатолієм Лютюком «Казка про Коника», долатимемо сотні кілометрів заради мрії з Назаром та Максом «Сіль із Бонневіллю», відкриватимемо мистецтво народного художника Івана Приходька «Земля Івана» та досліджуватимемо контрастність і політичність кабаре з учасницями Dakh Daughters Band «Рози. Фільм-кабаре» та ін.
Редакція порталу “Нове українське кіно” ознайомилась с цьогорічною програмою і рекомендує короткий кіногід по фестивалю, на якому відбудеться ряд світових і національних прем’єр. Фільми конкурсної програми змагатимуться за звання найкращого документального у трьох секціях: DOCU/Світ, DOCU/Україна і DOCU/Коротко. Кінопокази та інші події будуть доступні в призначені дати на основному майданчику фестивалю – в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE. Для цього треба скористатися квитками, абонементами чи фестивальними акредитаціями.
Отже, в межах конкурсної програми 18-го Docudays UA глядачі побачать наступні українські стрічки:
Цей дощ ніколи не скінчиться
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Міжнародної конкурсної програми DOCU/СВІТ
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 27 березня по 4 квітня за посиланням.
Стрічкою, яка представлятиме Україну на Міжнародному конкурсі DOCU/СВІТ фестивалю Docudays UA стала «Цей дощ ніколи не скінчиться» / This Rain Will Never Stop режисерсерки Аліни Горлової. Торік повнометражний фільм переміг у конкурсі дебютів найбільшого і найпрестижнішого фестивалю документального кіно IDFA у в Амстердамі (Нідерланди), де відбулась його світова прем’єра. Виробництво – TABOR Production.
«Цей дощ ніколи не скінчиться» (раніше був відомий під назвою “Поміж війн”) — це потужна й візуально вражаюча подорож 20-річного Андрія Сулеймана та його родини у нескінченному циклі “війна-мир”. Головний герой стрічки, який разом із батьком переїхав із Сирії, стикається із черговим військовим конфліктом уже в Україні, де він є волонтером Червоного Хреста. Після смерті батька, Андрій вирішує поховати його тіло в Сирії…
Фільм, який створювався майже 4 роки, є копродукцією України, Латвії, Німеччини й Катару, був профінансований Державним агентством України з питань кіно, Латвійським кіноцентром, фондами IDFA Bertha Fund та Doha Film Institute. Міжнародне просування фільму підтримано програмою proMOTION від Українського інституту.
Казка про Коника
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/УКРАЇНА
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 28 березня по 4 квітня за посиланням.
Один з п’яти фільмів, який цьогоріч змагатиметься за головну нагороду у Національному конкурсі програми DOCU/УКРАЇНА — повнометражний документально-анімаційний фільм «Казка про Коника» / Tales of a Toy Horse режисерів Уляни Осовської і Дениса Страшного. Стрічка, створена у копродукції України та Естонії, стала одним із переможців програми Українського інституту з промоції кіно за кордоном у 2020 році. Світова прем’єра «Казки про Коника» відбулася на найбільшому документальному шоукейсі Балтійського регіону DocPoint Tallinn. Фільм також було представлено у складі української делегації на документальному кінофорумі IDFA в Амстердамі, Нідерланди.
Головний герой фільму — громадянин Естонії і українець за походженням, Анатолій Лютюк. Колишній антирадянський активіст, а нині — монах в миру і художник, він живе і працює в Таллінні. Анатолій щодня молиться за природу, власноруч створює книги та іграшки за старовинними технологіями. Багато років тому Анатолій дав обітницю знаходити щось добре у кожному дні. Початок війни на Сході України змушує його залишити мирну естонську столицю і з волонтерською місією вирушити у прифронтові містечка. Поєднуючи духовне життя з соціальним активізмом, з 2014 року він постійно їздить на Донбас, щоб доставити гуманітарну допомогу, де його обітниця випробовується реальністю «сірої зони».
«Казку про Коника» створено режисерським об’єднанням DOCUTOLOKA за участі анімаційної студії Ridni Animation та естонської кінокомпанії Silmviburlane. Проєкт підтримали Український культурний фонд, Український інститут та Естонський кіноінститут.
Земля Івана
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/УКРАЇНА
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 31 березня по 4 квітня за посиланням.
«Земля Івана» / Ivan’s Land — повнометражний дебютний фільм-портрет, режисерська робота Андрія Лисецького, який довгий час займався операторською справою. Міжнародна прем‘єра фільму відбудеться у конкурсній програмі одного із п’яти найвпливовіших міжнародних фестивалей документального кіно — Hot Docs Canadian International Documentary Festival у Торонто цієї весни.
Іван Приходько — один із останніх народних художників України, останній представник поліського народного живопису. Він самоук, живе в селі, і все, що виходить з-під його пензликів чи різця — наївне та чесне мистецтво. Його світосприйняття, його внутрішній світ сповнені краси та радості. Одного дня картини Івана потрапляють на виставку в Мистецькому арсеналі — головному виставковому центрі країни. Чи проміняє він маленьку сільську хатинку на гламурне міське життя й товариство арт-критиків та агентів?
Виробництво фільму кінокомпанією «Магіка-фільм» (MaGiKa Film), за підтримки Державного агентства України з питань кіно, завершилося у квітні 2019 року. Зйомки проходили в селі Дударики, що на Київщині, та у Києві і тривали близько трьох років. У стрічці майстер своїм прикладом доводить, що гармонія з природою породжує душевний спокій та щастя.
Рози. Фільм-кабаре
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/УКРАЇНА
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 27 березня по 4 квітня за посиланням.
«Рози. Фільм-кабаре» / ROSES Film-Cabaret — драматичний мюзикл режисерки Ірени Стеценко, створений за підтримки Українського Культурного Фонду та у партнерстві з DGTL RLGN. Стрічка розповідає про український гурт Dakh Daughters, що виступає в жанрах «фрік-кабаре» і театрального перформансу.
Фільм про те, як мистецтво, віра і любов випромінюють світло навіть за найтемніших часів. Героїнями фільму є сім актрис театрально-музичного гурту Dakh Daughters, які пройшли шляхом становлення в той час, коли в країні відбулась революція та розпочалась неоголошена війна на Сході.
Створювався фільм 7 років – від першого кадру навесні 2013 року (фактично з самого створення фрік-кабаре) і до останньої монтажної зклейки у 2020 він сповнений образами та відчуттями непростого семирічного циклу новітньої історії нашої країни.
Май далеко, май добре
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/УКРАЇНА
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 29 березня по 4 квітня за посиланням.
«Май далеко, май добре» / As far as possible — повнометражний фільм режисерки Ганни Ярошевич. Стрічку про німця Мішеля, який розводить карпатських водяних буйволів і рятує їх від повного зникнення, минулого року було відібрано до участі у найбільшому індустрійному ринку документальних картин Docs for sale, який проходив в межах IDFA.
За сюжетом, молодий німець Мішель вивчав екологію в університеті, а тепер робить цікавий вибір – полишає рідну країну та їде у маленьке віддалене село в Карпатах. Там на схилах гір він розводить унікальний вид тварин – карпатських водяних буйволів і буквально рятує їх від повного зникнення. Зрозумівши, що це – його покликання, Мішель вирішує назавжди залишитись в Україні.
Кошти на виробництво стрічки режисерка Ганна Ярошевич та продюсерка Альона Качкан збирали самотужки за рахунок краудфандінгу Big Idea. Також фільм отримав підтримку Українського інституту на міжнародну промоцію в рамках програми proMOTION. Виробництво: TABOR Production, Mental Drive.
Сіль із Бонневіллю
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/УКРАЇНА
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 30 березня по 4 квітня за посиланням.
«Сіль із Бонневіллю» / Salt from Bonneville — повнометражний фільм режисера Семена Мозгового, який розповідає про шлях героїв до власної мрії. Створений у копродукції Україна (Mainstream Pictures), Польща та Грузія, фільм восени 2019-го був презентований на найбільшому світовому фестивалі документального кіно IDFA у Амстердамі (Нідерланди).
Двоє українських хлопців, Назар та Макс, загорілись ідеєю зробити найшвидший у світі «Іж-49». Вони проводять увесь свій час у маленькому гаражі на Святошині, готуючи мотоцикл, та долають сотні кілометрів і труднощів по дорозі до Бонневілю у штаті Юта, США. Це величезне висохле солоне озеро є головним у світі майданчиком із встановлення рекордів швидкості, куди з’їжджаються тисячі людей, щоб вирішити, хто буде новим чемпіоном. І саме там, на іншому кінці світу, кожен із них розуміє, нащо він тут.
Стежками київських пляжів
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/КОРОТКО
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 27 березня по 4 квітня за посиланням. Увага! Застереження щодо змісту: лайливі вислови.
Один з фільмів українсього автора (серед 17 стрічок з усього світу), який цьогоріч змагатиметься за головну нагороду у Національному конкурсі програми DOCU/КОРОТКО — короткометражний фільм «Стежками київських пляжів» / Following the paths of Kyiv beaches, режисерська робота Романа Прокопчука, який працює режисером монтажу. Цього року фільм увійшов у довгий список номінантів на П’яту Національну кінопремію “Золота Дзиґа – у номінації “Документальний фільм”.
Замальовки з київських пляжів, де яблуку ніде впасти й де щороку гине багато людей. Зірка фільму — Дмитро, головний рятувальник пляжного патруля, який хоче змінити жахливу статистику. Чи вдасться це йому?
Фільм про громадську організацію «Пляжний патруль» у Києві має кілька сюжетних ліній. “Я вирішив допомогти якось порушити цю тему, її дуже мало висвітлюють у нас в Україні, – розповів Роман Прокопчук.
Територія пустих вікон
Конкурсна програма: Фільм відібраний до Національної конкурсної програми DOCU/КОРОТКО
Дата показу: Переглянути фільм можна буде онлайн з 27 березня по 4 квітня за посиланням.
«Територія пустих вікон» / Territory of empty windows — короткометражний фільм, режисерська робота Зої Лактіонової. “Друга світова війна й робота на заводі змусили родину моєї мами переїхати до Маріуполя. Війна із Росією та наслідки діяльності заводу для довкілля відіграють визначальну роль у її майбутньому житті”, – йдеться в описі.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що фестиваль пройде у гібридному формі – як офлайн, так і онлайн. Але у зв’язку з впровадженням локдауну в Києві 18-й Docudays UA відбудеться з 26 березня до 4 квітня лише онлайн. Уже другий рік поспіль подія припадає на період загострення епідемії COVID-19. Організатори сподіваються зустрітися із глядачами у кінозалах кінотеатру «Жовтень» після покращення епідеміологічної ситуації на офлайн-показах 18-ого Docudays UA. А поки, фестиваль тримає курс на «Повне одужання».
Бажаємо учасникам перемоги!
_________________
Docudays UA – це найбільший міжнародний фестиваль документального кіно в Україні, який проводиться щорічно із 2003 року. Він традиційно збирає представників кіноіндустрії з усього світу, зокрема з Європи, Америки, Азії та Африки. Відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Українського культурного фонду та Державного агентства України з питань кіно.
Читайте також