fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Юліан Дорош

Юліан Дорош, “З народних джерел”: у Львові знайшли фільм першого кіномитця Галичини

710

Юліан Дорош — український режисер, який у 1938 році зняв перший повнометражний художній фільм в Західній Україні “До добра і краси”. Знайдена стрічка кіномитця про гуцульських майстрів “З народних джерел” належить до кінця 60-х — початку 70-х років. Картину планують оцифрувати та презентувати загалу.

Плівку з невідомим раніше фільмом “З народних джерел” виявили у помешканні на вулиці Левицького у Львові, де жив Юліан Дорош, — про це повідомляє Zaxid.net. — На ній — чорно-білі та кольорові кадри.

“Гуцульські майстри роблять ліжники, сирних коників, пишуть писанки, різьблять і все впереміш із краєвидами Карпат. А у фіналі — Косівський базар у кольорі”, — йдеться у репортажі.

Юліан Дорош

Юліан Дорош

Піонер української кінематографії, український фотограф-художник, етнограф, краєзнавець Юліан Дорош (1909 — 1982 роки життя) має у своєму доробку понад 12 тисяч унікальних кадрів про народне мистецтво Галичини. Його вважають одним із засновників Українського фотографічного товариства.

У львівській квартирі кіномитець прожив більшість свого життя, а згодом і його син — мистецтвознавець Андрій Дорош. Після його смерті у 2009 році помешкання перейшло у власність міста. Фонд комунального майна має передати його Національному музею ім. Андрея Шептицького. Нещодавно родичка Дорошів Тетяна Крушельницька запросила у квартиру дослідників, які й натрапили на невідому знахідку.

“Плівка лежала на видному місці. Вона ніби просилася в руки. Відразу впали мені в око такі дві коробки. Одна з них була порожня, а друга була тяжка і мала глухий звук”, — розповів колекціонер кінотехніки Ігор Ткачик.

Читайте також: Десять українських документальних фільмів заборонених в СРСР

Ігор Ткачик забрав плівку додому, щоби переглянути і оцифрувати. У титрах побачив напис: автор Юліан Дорош. Одразу дав знати автору та ініціатору Львівського фотомузею Роману Метельському.

“На плівці написано: “Кінонариси про гуцульських народних майстрів, Косівщина — Львів, 1965-1971 рік, автор фільму Юліан Дорош”. Ми були вражені: ми знайшли кіно! Фільм повний, просто бомбезний! Ігор його перемотав на касету, для того, щоб можна було оцифровувати. Ми маємо оригінальний фільм Юліана Дороша, який він сам монтував”, — поділився враженням Роман Метельський.

Віднайдений фільм кіномитця “З народних джерел” планують презентувати у Національному музеї вже після закінчення карантину, а далі, за бажанням родичів, його викладуть у вільний доступ.

З народних джерел

З народних джерел

Читайте також:

П’ять заборонених в СРСР українських фільмів можно переглянути онлайн