fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Киснева станція Івана Тимченка

Тривають зйомки біографічної драми «Киснева станція» Івана Тимченка про Мустафу Джемілєва (перші кадри)

475

З’явилися перші фото зі знімального майданчика художнього фільму «Киснева станція» Івана Тимченка, який розповість про один із переламних епізодів у житті лідера кримськотатарського народу, правозахисника та радянського політв’язня Мустафи Джемілєва. Прем’єра стрічки в Україні запланована на 2022 рік.

Про це повідомляє «Читомо». Біографічна драма «Киснева станція» – новий повнометражний ігровий фільм від творців стрічки «Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас» – режисера Івана Тимченка, українського письменника, сценариста Михайла Бриних та продюсерки Світлани Соловйової. Головну роль в картині виконує Борис Орлов («Тарас. Повернення», «Червоний»).

У фільмі йдеться про події літа 1980-го року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони й котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, і в ній він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Сізіф тут – радянський дисидент, який продовжує боротьбу в безнадійній ситуації.

«В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму «Киснева станція» і почався як спроба знайти відповідь на це питання – завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва», – розповідає сценарист стрічки Михайло Бриних.

Дивіться перший тизер фільму «Киснева станція».

Як йдеться в описі тизера повнометражної картини, киснева станція – не тільки одна з основних локацій, але й одна з чільних метафор фільму: людина, яка протягом життя страждає від тотального браку кисню (свободи) в СРСР – щодня наповнює киснем (своїм життям) іржаві балони імперії. Одначе Мустафа Джемілєв – це і є кисень, кисень свого народу.

Один із вагомих наскрізних мотивів фільму – глибока та зворушлива особиста історія, яка познайомить глядачів із цілком несподіваним боком життя лідера кримськотатарського народу.

Киснева станція Івана Тимченка

Іван Тимченко, режисер стрічки, відзначає: «Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас – це й історія кохання, бо як інакше? Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Сьогодні це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає».

За темою: «Киснева станція»: в Україні знімуть фільм про Мустафу Джемілєва (тизер)

Киснева станція Івана Тимченка

Ролі у фільмі «Киснева станція» Івана Тимченка виконують: Борис Орлов, Христина Дейлик, Віктор Полторацький, Василь Кухарський, Едем Ібадуллаєв та інші. Оператором стрічки виступив відомий у Європі фахівець Томас Стоковскі (Німеччина), композитором – Джун Міяке (Японія), який працював над музикою до фільмів Віма Вендерса та Олівера Стоуна. Продюсер кінокартини – Світлана Соловйова.

Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Протягом року тривали інтерв’ю, в яких Джемілєв докладно розповідав про своє життя, свою боротьбу, друзів і ворогів. Цінними були також спогади дружини Мустафи Джемілєва, пані Сафінар.

Наразі зйомки тривають на різних локаціях у Києві, а також плануються й в інших регіонах України. Творча команда планує завершити знімальний процес до осені 2021 року, а навесні 2022 показати фільм на фестивалях.

Виробництвом картини займається “Цифрова Платформа”. Стрічка створюється за підтримки Державного агентства України з питань кіно і Міністерства культури та інформаційної політики України. Кінопроєкт став переможцем 14-го конкурсного відбору Держкіно. Загальний бюджет – 32,3 млн грн, орієнтовний обсяг державної підтримки – 17,8 млн грн.

Українські глядачі побачать «Кисневу станцію» вже наприкінці 2022 року.

Киснева станція Івана Тимченка

Читайте також

Розпочалися зйомки нового документального серіалу “Чорнобиль” з музичним оформленням від гурту “ONUKA”