fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

“Погані дороги”: для фільму дознімають п’яту новелу з п’єси Наталії Ворожбит

495

Вже цього року світ побачить дебютний повний метр Наталії Ворожбит за власним сценарієм — “Погані дороги”. Як знімали Донбас серед Дарниці, чому вирішили дознімати п’яту новелу та про кого буде історія?

У репортажі інтернет журналу yabl.ua зі знімального майданчика нового фільму Наталії Ворожбит “Погані дороги”, про те, як і чому проект вирішили дозняти і зробити довшим. Публікуємо в повному обсязі.

Десь в глибині Дарниці ми натрапляємо на розбитий та зруйнований Донбас. Темне приміщення, в якому відтворено підвал. Тут, в цій темряві — тортури і знущання над людською гідністю. Насправді це розтрощена вщент водолікарня, де вже декілька днів знімає свою додаткову новелу кінорежисерка-дебютантка Наталія Ворожбит. Її “Погані дороги” від самого початку мали бути фільмом з чотирма новелами. П’яту не планували знімати. Але ті, хто читав п’єсу Ворожбит або дивився в Театрі Драми та комедії на Лівому березі Дніпра виставу Тамари Трунової знають, що це історія на п’ять частин.

Наталія Ворожбит

Фільм зняли, змонтували, подивились і… відчули, що чогось не вистачає. Продюсер Юрій Мінзянов разом з Наталею вирішили, що треба дознімати.

“Я ще коли п’єсу писала, то ця частина мене довела до виснаження. Коли постало питання — знімати п’яту новелу чи залишити лише чотири, я одразу сказала: не можу і не хочу. Занадто важко морально. Але подивилась кінцевий результат і стало ясно, що історія без цієї частини неповна. Не вистачає тієї емоційної фарби, яку несе з собою історія української журналістки в полоні у донецького бойовика”, — пригадує Наталя.

Історія полонянки “на подвалє” (в підвалі ДНР – Yabl) — найважча із написаних Наталією. Наближаючись до знімального майданчику ми занурились в потік криків, матюків та образ. Це герой запорізького актора Юрія Кулініча “залицяється” до героїні одеської акторки Марини Климової. Кількість жорстких, а подекуди і огидних моментів в цій новелі зашкалює.

“Коли ми проводили кастинг, на цю роль далеко не всі погоджувались. Актори читали сценарій епізоду й відмовлялись. Казали — ні, ми таке не зможемо на себе приміряти, — ділиться спогадами продюсер Юрій Мінзянов.

Юрій Мінзянов

“Погані дороги” спочатку ставили в Британії (саме для англійського театру Наталія її і писала), пізніше в Україні її втілила інша режисерка, Тамара Трунова. У виставі Театру Драми та комедії на Лівому березі Дніпра доволі зірковий каст. Щодо фільму рішення творців було однозначним — ніяких зірок та медійних персон. Завдяки новим обличчям стрічка має виглядати напівдокументальною. До того ж повторювати каст вистави Наталія вважає для себе неетичним, адже підбір акторів — це частина творчого бачення режисера.

Разом з п’ятою новелою фільм розрісся у хронометражі. Тепер він триватиме більше двох годин. Такі довгі стрічки українські кінотеатри зазвичай не дуже люблять, тож прокатна доля фільму буде предметом ґрунтовного обговорення. Хоча творці вже зараз розраховують більше на фестивальне життя “Поганих доріг”.

Загальною метою таких показів на кінофорумах в різних країнах, за словами продюсера картини, Юрія Мінзянова є не тільки і не стільки боротьба за нагороди, як новий привід нагадати європейському, азійському та американському глядачеві про війну на сході України. І ця мета в тому числі спонукала до появи на екрані новели № 5.

“Я взагалі не думав, що колись візьмусь за тему війни на сході України. Але прочитав п’єсу Наталки і зрозумів, що це не можна не зняти. З Ворожбит ми знайомі більше 10 років, і десь рік тому я підійшов до неї і запропонував самій взятися за кінорежисуру. Я впевнений, що талановита людина талановита в усьому”, — каже продюсер Юрій Мінзянов. “І, якщо вже показувати іноземному глядачеві війну на Донбасі, то не треба оминати важкі і гострі моменти. Це саме те, чим їх можна зачепити, викликати емоцію, змусити говорити. І про фільм, і про самі події.”

Синопсис фільму “Погані дороги”

Ми відправляємося в подорож і спонтанно зупиняємося біля продовольчого кіоску в провінційному прифронтовому містечку, на передостанньому контрольно-пропускному пункті, прямісінько посеред поля. Герої – мешканці Донбасу і українські військові. Вони залишаються на цьому місці добровільно, сприймаючи життя як виклик фатуму. Всі вони, ймовірно, приречені, тому можуть дозволити собі порушувати правила, оскільки завтра може і не настати…

Пʼєса “Погані дороги” створювалася з матеріалів, які не увійшли в “Кіборгів”. Драматург віддзеркалила в цих історіях своє особисте бачення війни на Сході, авторську рефлексію на десятки інтерв’ю і свідчень реальних людей, зібраних нею в регіоні військового конфлікту у 2014-му році, коли була волонтером у школі міста Миколаївка Донецької області.

Фільм “Погані дороги” — режисерський дебют драматургині та сценаристки, Наталії Ворожбит. Знімається компанією “Крісті-фільм” за підтримки Українського культурного фонду.

Раніше повідомлялося, що екранізується лише чотири з шести новел з п’єси Наталії Ворожбит. Це не пов’язані між собою історії про стосунки людей, понівечених війною.

Читайте також

Драма “Погані дороги”: режисерський дебют Наталії Ворожбит