fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Women in Nuclear Ukraine

«Що, якби це сталося знову?»: в Україні вийшов документальний фільм про Чорнобильську АЕС

168

В документальному фільмі «Що, якби це сталося знову?» експерти розмірковують над тим, що було б, якби Чорнобильська аварія повторилася внаслідок російського військового вторгнення.

Проєкт створено за ініціативи організації Women in Nuclear Ukraine.

Чорнобильська АЕС була захоплена росіянами з 24 лютого по 31 березня. Персонал станції знаходився в заручниках, військовослужбовців Нацгвардії захопили в полон, на території ЧАЕС знаходились ворожі військові та техніка, проводились обстріли, підривались боєприпаси, та деякий час, внаслідок бойових дій, електростанція не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива, на території Зони відчуження почались лісові пожежі, окупанти не давали можливості їх загасити. Чорнобильська зона відчуження вперше з 1986 року була переведена в режим аварійної готовності.

«Ми працювали над цим фільмом у дуже напруженому темпі. Особливо складним було у “гарячі” часи організувати зв’язок із потрібними експертами, аби вони дали інтерв’ю. Для нашої команди однодумців це був пілотний проєкт, зроблений повністю у режимі “онлайн”. Війна роз’єднала нас усіх фізично, але точно не на ментальному рівні.

Крізь ідею фільму проходить думка: а що було б, якби подібна аварія сталася знов? І наші експерти транслюють відповідні меседжі для усього світу про те, що ядерка – це не іграшка, а серйозна річ, при необережному або зловмисному поводженні з якою можна змінити хід історії людства назавжди», – розповіла президентка Women in Nuclear Ukraine Маргарита Раєць.

Матеріали для проєкту збирали впродовж квітня 2022 року. За кілька місяців після того, як російські солдати залишили Чорнобильську зону відчуження, ситуація покращилася: територію розмінували, а співробітники АЕС повернулись на свої робочі місця. Втім, оцінки експертів про збитки та загрози, на думку Маргарити Раєць, залишаються актуальними.

Документальний проєкт «Що, якби це сталося знову?» про події в Україні, які сколихнули увесь цивілізований світ, доступний для перегляду на Youtube організації WiN Ukraine.

У фільмі знімалися: Юрій Шибецький, Денис Вишневський, Марія Вербило, Тетяна Нікітіна, Світлана Кульчицька, Ганна Шепель, Альона Самсоненко, Ярослав Ємельяненко, Вікторія Мельничук-Володькина, Тетяна Княжницька, Наталія Пояркова, Анатолій Cидоренко, Олександр Сирота, Баба Ганя та інші.

У кінці фільму лунає трек Pink Floyd та Андрія Хливнюка (Hey Hey Rise Up/Ой у лузі).

Читайте також

«Чорнобиль: втрачені плівки»: HBO випустить фільм з новими кадрами після катастрофи (трейлер)