fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

номери

Цікаві факти про фільм “Номери” – іронічну антиутопію за п’єсою Олега Сенцова

622

Вже за кілька днів, 19 листопада, в український прокат виходить фільм “Номери” режисерів Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва. Як знімали іронічну антиутопію і до чого тут Білорусь та Святослав Вакарчук – читайте в нашому матеріалі.

У фільма “Номери” цікава історія від самого початку створення. Починаючи з того, що Олег Сенцов працював над фільмом як співрежисер, перебуваючи в ув’язненні в Росії, і закінчуючи його актуальністю хоча б через події у Білорусі. Антиутопія розповідає про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи та отримати свободу. Нічого не нагадує? “Нове українське кіно” зібрало найцікавіші факти про гротескну драму “Номери”. 

1. Фільм “Номери” знятий за однойменною п’єсою, що була написана Олегом Сенцовим ще до ув’язнення в Росії у 2011 році. Фінальна редакція була зроблена вже у слідчому ізоляторі в Лефортово у Москві.

2. Під час ув’язнення Олег Сенцов оголосив голодування на знак протесту проти незаконних ув’язнень українців у російських тюрьмах. Щоб підтримати режисера, майбутня продюсерка фільму Анна Паленчук запропонувала йому створити фільм.

3. У 2018 році була поставлена вистава “Номери”, над якою працювали режисерка-постановниця Тамара Трунова та художник-постановник Юрій Ларіонов. Прем’єра на “Сцена 6” у Довженко-Центрі відбулася з аншлагом. Зокрема, виставу відвідав Едуард Хукс — тодішній посол королівства Нідерланди. Він підкреслив: “Дуже важливо зараз, щоб Росія звільнила пана Сенцова. Те, що він ще не вільний, – проти всіх законів”.

номери вистава

4. Під час виробництва фільму Сенцов надіслав понад 60 листів для знімальної команди із детальними вказівками щодо різних аспектів виробництва. Виробництвом керував режисер Ахтем Сеітаблаев.

5. Європейські кінокритики порівняли стрічку з роботами Ларса фон Трієра. “Концепція нагадує те, що Ларс фон Трієр зробив у “Доґвіллі”, але тут простір, дія та розповідь більш обмежені… Акторський склад ансамблю проробляє велику роботу, надаючи персонажам життєву силу і індивідуальність”. Ола Сальва, Cineuropa.

6. Фільм складається з п’яти актів. Перші чотири акти знімались в однакових декораціях. Для знімання п’ятого акту збудовану декорацію було знесено та на її місці споруджено іншу, за два дні.

Номери Сейтаблаэв

7. Музику до “Номерів” створював композитор Милош Єлич, який вже понад 10 років відповідає за клавішні партії в “Океан Ельзи” і є саунд-продюсером гурту. Одного разу у студію до нього завітав Святослав Вакарчук. Почувши музику, Вакарчук запропонував додати трохи вокалу, який можна буде почути у фільмі.

8. Світова прем’єра фільму відбулася в рамках програми спеціальних показів Berlinale Special 70 ювілейного Берлінського кінофестивалю 21 лютого 2020 року.

Фільм Номери

9. Оператор-постановник Адам Сікора — польський оператор, номінант премії Європейської кіноакадемії, викладач кіношколи ім. Кшиштофа Кесльовського в Катовіце — теж є колишнім політичним в’язнем. У двадцятирічному віці брав участь у політичних протестах у Польщі та відбув рік ув’язнення.
Більше того, за день до початку роботи Сікори над “Номерами”, відбулася прем’єра стрічки за його сценарієм — «Аутсайдер». Фільм розповідає саме про ув’язнення оператора. А головну роль у фільмі виконує син Адама — Лукаш Сікора.

10. Актор Олександр Бегма, що виконує у фільмі роль Дев’ятого, дотримувався голодування під час знімання на прохання Олега Сенцова.

11. У вересні на Facebook НВ з’явився ексклюзивний епізод “Номерів”. В ньому Дев’ятий (Олександр Бегма) та Сьомий (Євген Черніков) мають короткий нічний діалог про зміни, яких вони прагнуть.

12. Актор Євген Черніков, що зіграв у «Номерах» Сьомого, в стислі терміни вивчив українську мову. Справа в тому, що Євген – давній друг Олега Сенцова ще з Криму. До цього в його кар’єрі не було україномовних ролей. Оцінити успіхи Євгена можна у кіно вже з 19 листопада.

За сюжетом, у світі Номерів все підпорядковується суворій системі й Верховному правителю – Нулю. Десять героїв вже звикли бігти по колу,  робити все відповідно до книги Правил. У них немає можливості вибирати, як жити й кого любити. Але життя змінюється з появою нового жителя, якому не відомі чинні закони. Це руйнує спокій пасивної влади. Раптово непохитна віра Номерів розколюється на шматки. Вони хочуть самостійно вирішувати свою долю, отримати імена і створити новий світ, де будуть панувати їх закони. Номери відмовляються від старої системи, але чи буде нова краща за попередню?

По темі: “Номери” на Берлінале: що пишуть кінокритики про фільм Сенцова-Сеітаблаєва

Головні ролі в картині виконали Олександр Ярема, Ірина Мак, Віктор Жданов, Лорена Колібабчук, Денис Роднянський, Олена Узлюк, Євген Черніков, Агата Ларіонова, Олександр Бегма, Марія Смолякова, Максим Девізоров, Євген Лебедін, Олег Карпенко, Олександр Лаптій, Віктор Андрієнко.

Дивіться також трейлер драми-антиутопії “Номери”: відео

Нагадаємо, над стрічкою працював тандем двох режисерів — Олега Сенцова, який під час роботи над фільмом перебував у колонії суворого режиму на півночі Росії, та Ахтема Сеітаблаєва, який допомагав втілювати задум на знімальному майданчику, разом з продюсеркою фільму Анною Паленчук.

Фільм “Номери” знято в ко-продукції України (435 FILMS за підтримки Міністерства культури України), Польщі (Apple Film Production за підтримки Polish Film Institute), Чехії (Česká Televize) та Франції (Canal+)

Читайте також

“Носоріг” Олега Сенцова: представлено перші фото зі зйомок фільму