fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Толока

Фільм “Толока”: цікаві факти про романтичну баладу Михайла Іллєнка

1 992

Сьогодні, 20 серпня, в прокат виходить фільм “Толока” Михайла Іллєнка, знятий за баладою Тараса Шевченка. Що варто знати про історичну стрічку до її перегляду – зібрали найцікавіші факти.

Національна прем’єра фільму “Толока” режисера Михайла Іллєнка відбулася 10 березня цього року, але фільм так і не зміг вийти в широкий прокат через закриття кінотеатрів на карантин. Сьогодні нарешті картина дійде до глядача. Нове українське кіно” зібрало найцікавіше про “подорож хати Катерини” у пошуках таємниці толоки.

🎬 Від початку задуму до початку зйомок фільму «Толока» пройшло 46 років. Знімальний період тривав 5 років, 5 місяців, 14 днів, в середині якого була зупинка на 4 з половиною роки. Виходить майже 53 роки.

Михайло Іллєнко планував випустити фільм ще у 2014 році до 200-річного ювілею Шевченка, але через проблеми з фінансуванням прем’єру стрічки перенесли. Знімалася “Толока” з 2013 року по 2018 рік.

Толока

Режисер фільму «Толока» Михайло Іллєнко та актори

🎬 Режисер опублікував у Facebook 26 авторських роликів, в яких він дає відповіді на запитання глядачів, а також розповідає про учасників створення стрічки. Дивіться серію, в якій автор проводить паралель між героїнею і її хатою з особистим, родинним.

Юра Іллєнко – син Катерини

Юрко Іллєнко – син Катерини.24 ролик Михайло Іллєнко про "Толоку". Що особисте, родинне приховане у фільмі? З чим можна порівняти "Толоку"? До зустрічі у кінотеатрах 20 серпня!

Опубліковано Фільм "Толока" Пʼятниця, 14 серпня 2020 р.

🎬 Ідея створення фільму про феномен толоки, до якого ніхто раніше не звертався, з’явилася у Михайла Іллєнка 53 роки тому: після розмови з братом, відомим режисером Юрієм Іллєнком. В основу стрічки лягли 66 рядків Шевченкової балади «У тієї Катерини…», а доповнився сюжет спогадами з дитинства легендарного актора Івана Миколайчука.

За словами режисера, ідея фільму була в тому, щоби “зібрати разом трьох ідеалістів: Тараса Шевченка, Юрія Іллєнка і Івана Миколайчука, і розказати про незнищеність України”.

Толока Катерина

🎬 Перший сценарій «Толоки» було завершено у 1994—1995 рр. Фінальна версія сценарію фільму була завершена під впливом подій в Україні у 2013 – 2014 роках.

🎬 Силуети дійових осіб почали виростати до неочікуваних масштабів після зустрічей Михайла Іллєнка з добровольцями та волонтерами АТО, до яких режисер їздив протягом 2014-2016 років, показуючи фрагменти незавершеної «Толоки» разом з фільмом «ТойХтоПройШовКрізьВогонь».

Так в фільмі зв’явився епізод з волонтерами, якого не було в сценарії на початку.

🎬 За задумом режисера, першими глядачами «Толоки» стали саме військовослужбовці та мирне населення зони проведення Операції об’єднаних сил (ООС). Допрем’єрний тур картини зоною ООС пройшов восени 2019 року, за підтримки Українського культурного фонду. Михайло Іллєнко та актори стрічки відвідали понад двадцять міст та селищ Донецької і Луганської областей.

Толока

🎬 Навесні команда фільму Михайла Іллєнка оголосила про початок спільного благодійного проєкту з Фондом “Повернись живим”, за умовами якого сім гривень з кожного квитка на “Толоку” будуть перераховані Фонду і спрямовані на допомогу армії.

🎬 Головну роль виконала дочка режисера Іванна Іллєнко. Також у фільмі грають Пилип Іллєнко та Юрко Іллєнко.

Толока

Іванка Іллєнко у ролі Катерини

🎬 Камео-ролі у стрічці виконали зірки українського кіно, музики і телебачення: Ахтем Сеітаблаєв, Олег Скрипка, Сергій “Фома” Фоменко, Олег “Фагот” Михайлюта, Іван Леньо, Галя і Леся Тельнюк, Тарас Компаніченко, Дмитро і Віталій Капранови, Анна Заклецька, Роман Коляда та ін.

Толока Олег Скрипка

Олег Скрипка

Толока "Фома" і "Фагот"

Сергій “Фома” Фоменко, Олег “Фагот” Михайлюта 

Толока Анна Заклецька

Співачка Анна Заклецька

Толока Капранови

Дмитро і Віталій Капранови

🎬 Лейтмотивом фільму стала авторська версія української народної пісні «Чорні очка, як терен» (в інтерпретації Михайла Іллєнка  – «Українська народна Камасутра»).

Пісню у фільмі виконали відомі музиканти, актори, волонтери: Ганна Заклецька, Іванка Червінська, Леся і Галина Тельнюк, Іван Леньо, Олег Михайлюта (Фагот), Тарас Компаніченко, Богдан Бенюк, Роман Коляда, Володимир Лавренчук. Саунд-продюсером треку є Сергій Фоменко («Фома»). Режисер кліпу Кадім Тарасов.

🎬 В сюжеті фільму вірш Шевченка присутній двічі: як основа сюжету фільму, і як пряма екранізація у вигляді вистави лялькового театру Вертепу.

Толока Денис Ломайкін, Костянтин Корецький

Денис Ломайкін у ролі Голоданя. Костянтин Корецький у ролі Голоти

толока Денис Ломайкін і Корецький

🎬 Стрічка розповість про декілька циклів життя однієї хати, які розгортаються протягом 400 років і охоплюють 14 історичних надважливих періодів України від ХVII до XXI століть. У пошуках таємниці толоки перебіг часу у фільмі, за словами режисера, “не відповідає законам фізики, але відповідає законам кіно”.

Толока

🎬 Фільм можна переповісти у двох рядках: “подорож хати Катерини просторами ризикованого землеробства за умов, не сумісних з життям”.

🎬 На питання, які традиції порушує фільм та яку шкалу цінностей пропонує “Толока”, Михайло Іллєнко відповідає:

Про посмішку

В цьому, вже дев'ятому ролику про наше кіно, Михайло Іллєнко відповідає на питання – які традиції порушує фільм та яку шкалу цінностей пропонує "Толока"?

Опубліковано Фільм "Толока" Понеділок, 20 липня 2020 р.

🎬 Михайло Іллєнко вважає, що у кожному з його попередніх фільмів “є репетиція “Толоки”. У «Фучжоу» (1993) – хата, що пливе посеред моря разом з хазяїном, який не може її кинути; у фільмі «Той, хто пройшов крізь вогонь» (2011) – натуральна українська толока поруч з індіанськими вігвамами; навіть у цілком урбаністичному «Сьомому маршруті» (1997) поранений боєць посеред пустелі за лічені секунди будує хату, вік якої від народження до смерті – лічені хвилини”.

🎬 За словами режисера, практичною користю від пергляду фільму “Толока” є “покроковою інструкцією будівництва житла в кризовій ситуації за відсутності шансів на виживання”.

Толока

🎬 На знімальних майданчиках “Толоки” працювала команда кінних каскадерів “Українські козаки” під керівництвом Олега Юрчишина. У зйомках фільму було задіяно більш ніж 70 коней, 30 кінних каскадерів та 40 кіннотників. У створенні та просуванні «Толоки» також брало участь чимало байкерів.

Сюжет

У Тараса Шевченка є балада про те, як закохалися у Катерину троє козаків. Свій вибір Катерина довірила долі: пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить з полону її брата. Двоє з трьох козаків загинули, намагаючись виконати умови договору, третьому вдалося врятувати брата, але брат Катерини виявився не братом, а її коханим… Чекати «брата» Катерині у сюжеті фільму доведеться не одне століття, не старіючи та не втрачаючи надії. Ця розповідь, наче притча, пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Кожне випробування руйнує хату Катерини. Але вона вперто, як і багато поколінь українців, знову й знову піднімає її з руїн.

Вік української хати короткий – від війни до війни. Якби не толока, не було б де й зустріти свого коханого. Завдяки толоці жодна хата в Україні ніколи не була «скраю», завжди у центрі громади.

У фільмі знімалися професійні актори Богдан Бенюк, Дмитро Рибалевський, Василь Кухарський, Дмитро Лінартович, Костянтин Войтенко, Мирослав Гай, Сергій Романюк, Олег Примогенов, Олександр Ітигілов, Пилип Іллєнко, Тетяна Нагірняк, Євгенія Конюх, Василь Вітер та інші.

Толока Бенюк

Богдан Бенюк у ролі Вінні Пуха Ламанчеського

Толока Рибалевський

Дмитро Рибалевський у ролі Василя

Толока Юрко Іллєнко

Юрко Іллєнко у ролі сина Катерини

Толока Нагірняк

Тетяна Нагірняк у ролі Ізольди

Толока Кухарський

Василь Кухарський у ролі Семена Босого

Толока Мирослав Гай

Мирослав Гай у ролі Кайсак-Бабая

Толока Романюк

Сергій Романюк у ролі Бригадира 

Толока Конюх

Євгенія Конюх у ролі Марусі

Толока Василь Вітер

Василь Вітер у ролі Гетьмана Мазепи

Толока Лінартович

Дмитро Лінартович у ролі Івана Ярошенка 

Толока Войтенко

Костянтин Войтенко у ролі Івана Голого

Толока Цишкевич

Ігор Цишкевич у ролі Кошового

Толока Примогенов

Олег Примогенов у ролі Генерала

Толока Терещенко

Олександр Терещенко у ролі Тристана

Режисер та автор сценарію фільму – Михайло Іллєнко. Оператор-постановник – Олександр Кришталович. Художники-постановники – Роман Адамович, Микола Кіщук. Композитор – Роман Вишневський. Звукорежисер –Артем Мостовий. Спродюсували картину Михайло Іллєнко, Пилип Іллєнко, Маріанна Новікова, Андрій Різоль, Максим Асадчий, Олег Щербина, Юлія Чернявська, Віталій Шереметьєв.

Романтична балада “Толока”, яка розповідає історію Катерини і її хати, створена компанією “Іллєнко Фільм” за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Міністерства культури України. Дистрибутор: компанія UFD.

Проект фільму став одним з переможців третього конкурсного відбору Держкіно і в результаті дофінансування в 2018-му році отримав 98,02% державного фінансування, що становить 28 млн 392 тис. 371,76 грн.

Нагадаємо, глядачі з порушеннями зору або слуху також матимуть змогу подивитись фільм «Толока» в будь-який зручний час у будь-якому легальному форматі (кінотеатр, телебачення, VOD-майданчики) за допомогою безкоштовних застосунків для смартфонів Earcatch та Subcatсh.

Читайте також –

«І будуть люди» випускають цикл роликів «Наша історія»