fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Моє місце тут

Життя чи мистецтво: представлено тизер фільму «Моє місце тут» про українського скульптора

306

Кінокомпанія Dobranichfilm презентувала тизер драматичного ігрового фільму Світлани Рудюк «Моє місце тут», заснованого на історії життя сучасного епатажного скульптора-самородка Миколи Шматька.

Як повідомили порталу “Нове українське кіно” у пресслужбі, триває робота над стрічкою «Моє місце тут», яка розповідає про епатажного скульптора-самородка, визнаного у Європі. В Украні він хоче створити власну іменну галерею, якої не бачив світ. Перед ним та його родиною постає непростий вибір – життя чи мистецтво.

Ролі у фільмі зіграють актори Віктор Кошевенко, Ірина Мак, Дмитро Вівчарюк, Дмитро Олійник, Тарас Цимбалюк.

Актор Віктор Кошевенко (фото: пресслужба фільму)

Микола Шматько створив понад 750 пам’ятників (барельєфи, горельєфи, скульптури) і близько 500 картин. Його авторська колекція, що експонується в галереї «Шматько і сини», налічує понад 70 скульптур з уральського та італійського мармуру і близько 300 картин (живопис, графіка).

У 2004 році Шматько створив та втілив в мармурі скульптуру Святогірської Богородиці для Святогірської Лаври заввишки 4,20 м. Скульптура була висічена з 2 блоків уральського мармуру вагою 40 тонн.

Шматько народився на Донеччині, але з 2004 по 2011 роки жив в Луганську, в своєму будинку-галереї, де й отримав звання «луганського короля мармуру». У 2007 році нагороджений медаллю «Лоренцо Прекрасний Медічи» на Флорентійському Бієналле (італ. Biennale Internazionale dell’Arte Contemporanea).

У 2012-му він переїхав разом із родиною та унікальною колекцією на Закарпаття. Після невдалої спроби збудувати галерею опинився у Переяславі-Хмельницькому, де жив і працював у жахливих умовах у підвалі місцевої школи. Визнаний у Європі король мармуру, помер у злиднях на руках у синів та дружини у підвалі школи на Київщині.

Дивіться тизер драматичного байопіку «Моє місце тут».

Режисеркою фільму та авторкою сценарію є Світлана Рудюк – українська сценаристка, режисерка, продюсерка, членкиня Національної спілки кінематографістів України та Української кіноакадемії. Минулого року вона випустила документальну кінокартину «Ваш Василь» про видатного українського поета і дисидента Василя Стуса.

«Історія Миколи Шматька зацікавила мене ще п’ятнадцять років тому, коли я познайомилася з митцем. Людина без спеціальної освіти у 33 роки розуміє, що пам’ятає як і вміє вдихати життя в мармур. Це якась містика, диво! Він починає творити цікаві витончені образи, багато з яких – реальні шедеври. Його визнають за кордоном. А вдома – він та його родина переважно митарствують у пошуках місця та коштів на створення галереї. Його не всі сприймають, але він не зупиняється, він продовжує творити. Він вміє епатувати, привертати увагу, жартувати, наполягати, мінятися та змінювати, вчити та вчитися», – каже Світлана Рудюк.

Моє місце тут Рудюк

Режисерка Світлана Рудюк

Як стверджує режисерка, за таким героєм буде дуже цікаво спостерігати. Крім того, через історію скульптора та художника ми побачимо не лише його особисту драму, а й картину сучасного українського суспільства, культури та їхньої взаємодії. Творці сподіваються привернути увагу до унікальної колекції картин та скульптур Миколи Шматька.

Розробка проєкту здійснюється кінокомпанією Dobranichfilm (“Зірки на Землі” (2021), Not alone (2020), “Ой!” (2020), “Родинна справа” (2019) за підтримки Українського культурного фонду. Прем’єра запланована на 2023 рік.

Постер фільму

Моє місце тут

Нагадаємо, Світлана Рудюк, директорка Dobranichfilm, виступила продюсеркою науково-пізнавальних телепрограм для всієї родини «Червоні рюкзаки», створених за підтримки Українського культурного фонду. Наразі на youtube-каналі продакшена вже вийшло 5 серій проєкту.

Читайте також

Кіт Лісовий: вийшов перший випуск програми «Червоні рюкзаки» на youtube