fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

Толока фільм

Фільм-відкриття, стрічки про сталий розвиток та Українська нова хвиля: фестиваль «Кіносарай» оголосив частину своєї програми

442

Міжнародний кінофестиваль короткометражного позитивного кіно «Кіносарай» оголосив частину програми: фільмом-відкриттям стане «Толока» Михайла Іллєнка; в програмі показів про сталий розвиток покажуть 6 стрічок; вперше на кінокемпі представлять альманах «Українська нова хвиля» Довженко-Центру.

Із 25 до 28 червня відбудеться Міжнародний фестиваль позитивного кіно «Кіносарай», одним з іформаційних партнерів якого виступає “Нове українське кіно”. Три дні свято кіно проходитиме на арт-хуторі Обирок на Чернігівщині, а 28 червня на 25 річницю Конституції України відбудуться покази в місті Батурині (вхід на сеанси безкоштовний).

Відкриє кінофестиваль фільм класика українського кіно, режисера Михайла Іллєнка «Толока». Стрічка стала екранізацією балади Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості…». Це перша масштабна кіноверсія твору Кобзаря. Торік широкому прокату фільму завадив карантин і локдауни, тож більшість побачить його вперше.

За темою: Фільм “Толока”: цікаві факти про романтичну баладу Михайла Іллєнка

Цьогоріч «Толока» претендує одразу на 9 премій Української кіноакадемії «Золота Дзиґа». Церемонія вручення нагород відбудеться вже сьогодні, 12 червня.

За сюжетом Катерина пообіцяла свою прихильність тому, хто зможе звільнити її брата з полону. Утім виявилося, що це не її брат, а коханий. Живе собі Катерина у звичайній хаті. На її очах розгортаються ключові події в історії України. Дія фільму триває 400 років, а хата, у якій вона живе, стоїть цілою від війни до війни. Аби підняти хату з руїн, щоразу збирається толока.

«”Толока” — особливий фільм для Обирку. Десять років тому Михайло Іллєнко презентував його на «Кіносараї» ще на етапі виробництва, демонстрував сцени зі славнозвісним актором, ще живим Віталієм Лінецьким. Тож, на думку організаторів, нашим постійним глядачам і місцевим мешканцям буде особливо цікаво побачити готовий фільм. Також сюжет «Толоки» щільно перетинається з темою фестивалю — «Гнучкість сприйняття та дій». Кінопритча, яка поєднала 14 різних уривків історії України, показує її гнучкість з одного боку і стійкість з іншого. «Толока» дає глядачам змогу розширити кордони сприйняття й переосмислити своє минуле та майбутнє», — розповів програмний директор кінофестивалю Микола Базаркін.

«Кіносарай» цього року увійшов у партнерство із Довженко-Центром. Так, кінофестиваль на Обирку стане одним із місць, де представлять добірку «Українська нова хвиля». Це альманах найкращих короткометражних фільмів 2020 року, збірка найсвіжішого та найактуальнішого авторського кіно, яке відзначили нагородами національних кінофестивалів.

До альманаху увійшли фільми, як-от:

«Сурогат», реж. Станіслав Сантимов/Україна/2020/6’ — Приз глядацьких симпатій Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів (KISFF).

«Бульмастиф», реж. Анастасія Буковська/Україна/2020/25’ — «Скіфський олень» отримав нагороду як найкращий короткометражний фільм і спеціальний диплом журі на 49-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».

«Врятуйте мене, лікарю», реж. Дмитро Грешко/Україна/2020/18’55’’ — Головний приз у національному конкурсі на Міжнародному фестивалі короткометражних фільмів Wiz-Аrt.

«Двоє», реж. Владислав Вітрів/Україна/2020/23’ — Нагорода за найкращу акторську гру в національному конкурсі на Одеському міжнародному кінофестивалі.

«Килим», реж. Наталя Кисельова/Україна/2019/20’ — Гран-прі Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів (KISFF).

«Прощавай, Головін», реж. Мат’ю Ґрімар/Україна, Канада/2019/14’ — Найкращий український короткометражний фільм Одеського міжнародного кінофестивалю, спеціальна згадка журі Generation 14plus Берлінського кінофестивалю.

Уперше покази альманаху «Українська нова хвиля» будуть проходити не лише в кінотеатрах, а й у колись старих, занедбаних просторах, яким дали друге життя. Таким і є мистецький хутір Обирок, що завдяки культурним і освітнім щорічним подіям ревіталізується та стає все більш привабливим для гостей.

За темою: Українська нова хвиля: Довженко-Центр покаже найкращі короткометражні фільми 2020

Удруге на фестивалі представлять категорію фільмів про сталий розвиток. Показ програми пройде 27 червня на хуторі Обирок. Це єдина в Україні спеціалізована екопрограма в межах кінофестивалю, окремих кіноівентів з екотематикою наразі не проводиться.

«Тема сталості дуже важлива для організаторів фестивалю, адже спільнота мистецького хутора Обирок наразі активно розвивається в цьому напрямку. Також Обирок кілька років є членом Європейської та Всеукраїнської мереж екопоселень (GEN). Хутір засновано 2007 року. Відтоді зі занедбаного селища він перетворився на унікальний арт-простір просто неба і прийняв понад 10 000 гостей», — розповідає директорка Міжнародного кінофестивалю «Кіносарай», Діана Карпенко.

Програма показів фільмів про сталий розвиток «СПАРЖЕВИЙ ЛІС»

1. Another year passed («Промайнув ще рік»)/Ferenc Mándi, Hungary.

У стрічці «Промайнув ще рік» у день народження доньки мати передає свої побажання через кілька аудіозаписів, але світ не дозволяє радіти їм так, як вона сподівалася.

2. Многая літа. Стойко («Многая літа. Стойко»)/Vyacheslav (Slavik) Bihun, Ukraine.

Стрічка «Многая літа. Стойко» — це життєствердна історія столітнього українця про довголіття, ментальність і зв’язок із природою.

3. Rise Up («Піднімися»)/Sophie Austin, United Kingdom.

Футуристична стрічка «Піднімися» дає змогу спостерігати за життям молодих екологів протягом 5 років, починаючи з 2020, коли вони виходять із хаосу та відкривають свій голос, пристрасті та активність.

4. Fount («Джерело»)/Evrim İnci, Turkey.

Документальна стрічка «Джерело» розповість про молодого сомалійця Валіда та його сім’ю, котрі пережили важке життя та мусили переїхати до Туреччини. Тепер і тут Валід стикається із посухою, від якої втік зі Сомалі, та знову бореться за своє життя.

5. Dispersya («Дисперсія»)/Maria Saulko, Ukraine.

Героїня української стрічки «Дисперсія» в таємному світі підсвідомості знаходить щось неймовірне — життєво енергійний «Фаїсіс». Вона повертається до реального світу з новими знаннями та ділиться ними з людьми.

6. ORIGINS («Походження»)/Simon Allegretta, Italy.

Стрічка «Походження» розкаже про легенди часу, де в загублених лісах, серед глибинних слухань і духовних закликів починається подорож. Єдиний головний герой — дика природа. Це історія людини, яка відкриває свою душу для відкриття найглибшого зв’язку зі сутністю буття.

7. Rainbow Flag Flying High («Високо майорить прапор-веселка»)/ZHANG Hong-Jie, Taiwan.

«Високо майорить прапор-веселка» — документальний фільм, який змальовує першого в історії, найвидатнішого та найвідвертішого гей-активіста Тайваню Чіа-Вей Чі та його шлях за права людини у Східній Азії.

Програмний директор фестивалю Микола Базаркін так коментує, звідки взялася назва програми «СПАРЖЕВИЙ ЛІС»:

«Як спаржеві боби, проростають лісом думки про свідоме майбутнє нашої планети та світової цивілізації. «Кіносарай» не пасе задніх. Програма ООН про сталий розвиток поєднала в собі 17 цілей людства до 2030-го року. Серед них це подолання голоду та бідності, скорочення нерівності, права людини на якісну освіту, гендерну рівність, міцне здоров’я, чисту воду та належні санітарні умови життя. Це відновлювальні енергія та споживання, сталий розвиток міст і спільнот, інновації та інфраструктура, боротьба зі зміною клімату, збереження екосистем суші та моря, мир і справедливість. Цьогорічні учасники — натхненні філософи природи себе й суспільства. Дослідники людського онтогенезу та провокатори світоглядних змін».

У межах кінофестивалю на Обирку відбудеться майстер-клас від організації «Екодія» на тему: «Як виміряти якість води у себе в громаді».

«Екодія» здійснює експедицію «У пошуках чистої води». Адже, згідно з офіційною статистикою, 99% забруднення води в Україні походить від житлового сектору, промисловість та енергетика, і лише 0,5% — сільське господарство. Проте у ЄС вважають, що більша частина забруднення води походить від агросектору.

На думку членів «Екодії», така різниця походить через брак в Україні системного моніторингу впливу на воду у сільській місцевості. Організація планує провести аналіз у 10 громадах, охопили вже 4.

На фестивалі члени організації планують розповісти теоретичну частину, а також привезуть обладнання: валізку з реагентами для експрес-аналізу основних хімічних показників якості води. Зрозуміти, як робити заміри води з криниці, зможе кожен відвідувач майстер-класу. Водночас вимірять воду й на Обирку.

Усі охочі зможуть підтримати спільнокошт-кампанію «Екодії» на місці або через QR-код на сайті. Придбати фестивальні квитки можна тут. Дітям до 12 років – безкоштовно!

Нагадаємо, організатори фестивалю «Кіносарай» оголосили членів журі, яке оцінюватиме роботи учасників у 7 конкурсних програмах цьогоріч.  Кінорежисерка Ірина Цілик, кінооператор Сергій Стеценко, режисер-аніматор Родіон Шуб та звукорежисерка Марія Нестеренко серед членів журі 9-того фестивалю позитивного кіно «Кіносарай» у 2021 році.

Читайте також

Міжнародний фестиваль «Кіносарай» оголошує про співробітництво з Jihlava International Documentary Film Festival у Чехії