fbpx

Нове українське кіно

Незалежний проект про сучасне українське кіно

українські копродукційні фільми 2020

Українські копродукційні фільми 2020 року, які варті вашої уваги

1 020

«Спадок брехні», «Фортеця Хаджибей», «Номери», «Забуті» та інші – дивіться добірку українських копродукційних фільмів до Міжнародного дня кіно, які вийшли на великі екрани у 2020 році.

Сьогодні, 28 грудня, у світі відзначають Міжнародний день кіно. З початку 2020 року в Україні вийшло дев’ять українських повнометражних ігрових та документальних фільмів, зняті у копродукції з іншими країнами. Наразі українські кіновиробники працюють спільно з країнами ЄС над 14 новими майбутніми релізами, на які варто чекати (і це лише за підтримки Держкіно).

З нагоди Міжнародного дня кіно та 125-ої річниці професійного свята, редакція cinema.in.ua склала для кіноманів добірку українських копродукційних фільмів, які варті вашої уваги. Чимало з них отримали міжнародне визнання. 

Спадок брехні

Прем’єра в Україні: 6 серпня 2020

«Спадок брехні» / Legacy of Lies (реж. Адріан Бол) – україно-британський шпигунський трилер із зіркою голлівудських та британських бойовиків Скоттом Едкінсом у головній ролі. Виробництвом кінопроєкту в Україні займалися Toy Cinema та Legacy Films. З українського боку стрічку продюсують Алла Бєлая і Дмитро Суханов. Марк Фоліньйо, один з ко-продюсерів екшну, раніше працював над оскароносною стрічкою “Король говорить!”.

По темі: “Останній герой бойовика”: рецензія на фільм “Спадок брехні” зі Скоттом Едкінсом

За сюжетом трилеру, Мартін Бакстер, колишній оперативник МІ6, змушений повернутись у світ шпигунства, коли молода українська журналістка Саша Степаненко попросила його допомоги у розкритті шокуючої правди про секретні операції міжнародних спецслужб. Знаючи як працює система, герой вплутується в шпигунські інтриги.

Події розгортаються у Києві, тож і зйомки теж відбувались на 95% в Україні та частково у Великій Британії. Столичний вокзал, аеропорт “Бориспіль”, бібліотека Вернадського, кладовище старих автобусів, Київський крематорій, Рибальський міст, Батьківщина-мати, Лук’янівська в’язниця.

Взагалі у зйомках взяли участь актори з 12 країн. Одну з головних ролей у фільмі грає українська акторка Юлія Соболь. Її персонаж – відважна українська журналістка, яка хоче розкрити світу шокуючу правду про секретні операції міжнародних спецслужб. “Втілення зла” зіграла українка Анна Буткевич. До уваги, цікаві факти про фільм.

Забуті

Прем’єра в Україні: 3 вересня 2020.

Повторний показ: з 24 грудня 2020 до 6 січня 2021 у кінотеатрі «Жовтень»

«Забуті» / The forgotten (реж. Дарія Онищенко) – художній фільм, знятий у копродукції України (Directory Films) та Швейцарії (Lehmann Sisters) за підтримки Міністерства культури України та Федерального управління культури Швейцарії.

Драма, у якій головні ролі зіграли Марина Кошкіна, Данило Каменський та Василь Кухарський, повідає історію вчительки української мови Ніни, яка через роботу чоловіка не може поїхати з окупованого Луганська, та сімнадцятирічного учня Андрія, який внаслідок війни залишився сиротою і намагається нагадати Україні, що він ще існує.

Світова прем’єра «Забутих» відбулася на Варшавському міжнародному кінофестивалі в рамках конкурсної програми «1-2», де фільм було відзначено Спеціальною премією журі. Також проєкт стрічки був представлений у рамках секції Work-in-progress Одеського міжнародного кінофестивалю, де отримав приз Українського Інституту як проєкт з найбільшим міжнародним потенціалом. До уваги, цікаві факти про фільм.

Тарас. Повернення

Прем’єра в Україні: 24 вересня 2020

«Тарас. Повернення» (реж. Олександр Денисенко) – фільм створений продюсерським Центром ІнсайтМедіа (Україна) у копродукції з казахськими кінематографістами Tanaris Production (Казахстан) за участі Одеської кіностудії. Продюсери – Володимир Філіппов (Україна), Сергій Азімов (Казахстан).

Екранізація однойменного роману Олександра Денисенка про останні місяці заслання Тараса Шевченка в російській царській армії. Фільм розповідає про останні три місяці заслання «кобзаря» на півострові Мангистау в Новопетровській фортеці на Каспії, 1857 року.

Перший, знятий за часів Незалежності, і вперше за майже 50 років, фільм про Тараса Шевченка. За 115-річну історію кінематографу фільм Олександра Денисенка є четвертим повнометражним художнім фільмом для кінотеатрів про Кобзаря.

Фільм отримав призи за кращий художній фільм на кінофестивалях “Бруківка” в м. Кам’янець-Подільський та “Місто мрії” в м. Рівне, а також на кінофестивалі «Буковина» в Чернівцях – за «Кращу операторську роботу» (Олександр Кришталович).

Передчуття

Прем’єра в Україні: 8 жовтня 2020

«Передчуття» / The film forebodings (реж. В’ячеслав Криштофович) – драматичний художній фільм, створений українською компанією Garnet International Media Group спільно з Wandal Production (Словаччина) та Taura (Литва) за підтримки Словацького аудіовізуального фонду.

Сюжет обертається навколо повільного життя провінційного приморського містечка N, яке раптом порушує локальний скандал, що розгортається навколо чоловіка, який пішов з життя. Про місце його поховання знають лише дружина та друг, але вони категорично відмовляються повідомити про це іншим. Таким нібито був заповіт небіжчика, дивака, закоханого у море. Кожен з героїв шукає відповіді на власні питання, проте шукає їх зовні, в соціумі, в інших, а тому не знаходить. Відчуття тривоги розлите просто неба. Щось має статися.

Міжнародна прем’єра фільму відбулася у Берліні 2019 року, а українська — на фестивалі «Молодість» у серпні 2020-го. Стрічка нагадує про те, що “все в житті потрібно робити вчасно”.

Історію для фільму написав заслужений діяч мистецтв України, письменник та драматург Анатолій Крим. Акторський склад картини також зірковий. Головні ролі виконують народні артисти України: Станіслав Боклан, Лариса Руснак та Ксенія Ніколаєва та ін.

Фортеця Хаджибей

Прем’єра в Україні: 15 жовтня 2020

«Фортеця Хаджибей» (реж. Костянтин Коновалов) – історично-пригодницький фільм спільного виробництва України, Грузії (Georgian International Film) і Туреччини (AISI film). Українськими копродюсерами картини стали Національна кіностудія ім. О.Довженка, Тернопільська кінокомісія та кінокомпанія “ІнсайтМедіа”.

Події стрічки відбуваються наприкінці XVIII століття під час російсько-турецької війни. Османська Порта та Задунайська Січ ведуть боротьбу з Росією за Північне Причорномор’я. Тримається остання фортеця – Хаджибей. Задунайський козак Андрій має завдання доставити листа турецькому коменданту, але фортецю захоплює ворог. Для того, щоб визволити з полону коменданта і врятувати його дочку Фатіму, в яку закоханий Андрій, потрібно перемогти ворога, який господарює у фортеці.

Роль козака Андрія у фільмі зіграв Олександр Соколов, Фатіми – турецька модель Дерен Талу. Також в картині зіграли Іраклій Маруашвілі, Олег Симоненко, Олександр Половець, Георгій Делієв та інші.

Парфенон

парфенон

Прем’єра в Україні: 29 жовтня 2020

«Парфенон» / Стасіс / STÁSIS (реж. Мантас Кведаравічюс) – артхаусний фільм, створений у копродукції України, Литви та Франції за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Основною виробничою компанією є Студія Уляна Кім (Уляна Кім), яка працює у спільному виробництві з українською ESSE Production House (Віталій Шереметьєв та Наталія Лібет) та французькою – Rouge International (Жюлі Ґайє, Антон Сенаой та Надія Турінцєв), а також власною виробничою компанією Мантаса Кведаравічюса – Extimacy Films.

По темі: Продюсерка Наталія Лібет про «Парфенон»: “Цей фільм змінив долі учасників команди”

Фільм базується на трирічному етнографічному дослідженні Мантаса Кведаравічюса в Афінах, Одесі та Стамбулі. Сюжет по’вязує кримінальна та любовна історії героїв, що проведуть глядача крізь сьогоденне життя кожного з цих міст.

Світова прем’єра фільму відбулась на “Тижні критиків” 76-го Венеційського міжнародного кінофестивалю у вересні 2019 року.

Зйомки фільму відбувались в Україні, Греції, Туреччині, Уганді та Литві, на всіх етапах виробництва працювали українські спеціалісти. Головні ролі виконують Рита Бурковська та Ганна Білоброва, Мехді Мохаммед та Гарип Оздем.

Номери

номери

Прем’єра в Україні: 19 листопада 2020

«Номери» (реж. Олег Сенцов та Ахтем Сеітаблаєв) – іронічна антиутопія за однойменною п’єсою Олега Сенцова, знята в копродукції Україна (435 FILMS за підтримки Міністерства культури України), Польща (Apple Film Production за підтримки Polish Film Institute), Чехія (Česká Televize) та Франція (Canal+).

За сюжетом, у світі Номерів все підпорядковується суворій системі й Верховному правителю – Нулю. Десять героїв вже звикли бігти по колу,  робити все відповідно до книги Правил. У них немає можливості вибирати, як жити й кого любити. Але життя змінюється з появою нового жителя, якому не відомі чинні закони. Це руйнує спокій пасивної влади. Раптово непохитна віра Номерів розколюється на шматки. Вони хочуть самостійно вирішувати свою долю, отримати імена і створити новий світ, де будуть панувати їх закони. Номери відмовляються від старої системи, але чи буде нова краща за попередню?

Світова прем’єра фільму відбулася в рамках програми спеціальних показів Berlinale Special 70 ювілейного Берлінського кінофестивалю. До уваги, цікаві факти про фільм.

Земля блакитна, ніби апельсин

Земля блакитна

Прем’єра в Україні: 26 листопада 2020

Повторний показ: з 24 грудня 2020 до 6 січня 2021 у кінотеатрі «Жовтень»

«Земля блакитна, ніби апельсин» / The Earth is blue as an orange (реж. Ірина Цілик) – документалиний фільм, створений українською продакшн-компанією «Альбатрос Коммунікос» та литовською продакшн-компанією «Мунмейкерс» за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Литовського фільмоцентру та IDFA Bertha Fund (Нідерланди).

Фільм розповідає про сім’ю, яка живе в «червоній зоні» Донбасу, де воєнні дії тривають вже довгий час. Долаючи щоденні травми існування в прифронтовій зоні, 36-річна Ганна сама виховує чотирьох дітей. Але, незважаючи на всі труднощі, ця родина є дуже дружною і життєрадісною. Мама й діти мають багато захоплень, грають на різних музичних інструментах і навіть знімають самотужки фільми про своє життя під час війни.

Світова прем’єра фільму відбулася у конкурсній секції World Documentary Competition кінофестивалю «Санденс», де стрічка отримала Премію за найкращу режисуру документального фільму. Європейська прем’єра пройшла на 70-у Берлінському кінофестивалі в рамках програми Generation 14Plus, а українська – на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, де «Земля блакитна, ніби апельсин» стала найкращим фільмом Національного та Міжнародного конкурсу. Також «Земля блакитна, ніби апельсин» визнана найкращим документальним фільмом року за версією Національної премії кінокритиків КІНОКОЛО.

Пофарбоване пташеня

Пофарбоване пташеня

Прем’єра в Україні: 10 грудня 2020

Повторний показ: з 24 грудня 2020 до 6 січня 2021 у кінотеатрі «Жовтень»

«Пофарбоване пташеня» / The Painted Bird (реж. Вацлав Марул) – художній фільм спільного виробництва спільного виробництва Чехії, Словаччини та України, знята за однойменним скандальним бестселером польсько-американського письменника Єжи Косинського, перекладеним на більш ніж 30 мов.

По темі: Драма «Пофарбоване пташеня» увійшла до списку найкращих фільмів 2020 за версією бостонських кінокритиків

За сюжетом, єврейська пара, намагаючись захистити свою дитину від геноциду, відправляє сина до родичів у сільську місцевість десь у Східній Європі. Обставини змушують хлопчика відправитися у подорож диким і ворожим світом, що керується тільки місцевими правилами, забобонами і віруваннями.

Автором сценарію та режисером є Вацлав Маргоул. Ще в 2012 році він отримав за сценарій фільму спеціальну нагороду у Каннах. Світова прем’єра відбулась на 76-му Венеційському фестивалі, де він став номінантом на кращий фільм та отримав приз Кіно для UNISEF.

Чехія висунула фільм на премію “Оскар” у 2020 році. Він пройшов до шорт-листа в номінації “Міжнародний повнометражний фільм”, але до номінантів не потрапив. Фільм Вацлава Марула також був номінований на премію Європейської кіноакадемії.

________________

Вітаємо всіх причетний до унікального світу – кіно: тих, хто його створює, і тих, хто його дивиться! Побільше всім нам цікавих українських фільмів, які  змінюють нашу свідомість і світ на краще!

________________

Саме 28 грудня 1895 року, 125 років тому, в підвалі «Гранд кафе» на бульварі Капуцинок у Парижі відбувся перший публічний платний сеанс «сінематографа», винайденого братами Люм’єр. Вишукана публіка, що зібралася на перший у світі кіносеанс, дивилася «Прибуття поїзду на вокзал Ла Сьота» та в паніці зіскакували з місць та тікали від потяга, що стрімко наближався на них з екрану. 😆 У Києві перший кінотеатр відкрили 1897 року. Ігрові стрічки з’явилися у 1907 році. З 1909 почали випускати комедії, драми, водевілі.

Читайте також –

Кращі українські короткометражні фільми 2020, про які ви могли не знати