Жінки в українському кіно: ТОП успішних режисерок і акторок 2020 року
Чия творчість з представниць українського кіно стала рушійною силою для індустрії минулого року – читайте у нашій святковій добірці.
Кількість фільмів, які зняли жінки або в яких виступили в центрі сюжету, та чиїм роботам вдається піднімати українське виробництво кіно на новий рівень, з кожним роком стає дедалі більше. Саме вони в багатьох напрямках – рушійна сила для вітчизняного кінематографа. Для прикладу, тільки за минулий рік саме режисерки привезли з кінофестивалів «Санденс» та «Тижня критики» з Венеції важливі для України нагороди. Редакція порталу «Нове українське кіно» проаналізувала ключові події в українському кіно та склала власний рейтинг сучасних режисерок та акторок, які у 2020-2021 році зробили найбільш вагомий внесок в розвиток кінематографу.
⭐️ Ірина Цілик — українська кінорежисерка, письменниця, учасниця українського ПЕН. Її ім’я прогриміло на весь світ після того, як вона стала лауреаткою престижного американського кінофестивалю «Sundance Film Festival» за найкращу режисерську роботу у категорії світового документального кіно за стрічку «Земля блакитна, ніби апельсин» (The Earth is blue as an orange). Українське кіно було вперше представлено у конкурсній програмі цього найвідомішого та найбільшого в США фестивалю незалежного кіно.
Європейська прем’єра фільму відбулася на 70-у Берлінському кінофестивалі 2020 року у програмі Generation 14+, а українська – на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, де «Земля блакитна, ніби апельсин» стала найкращим фільмом Національного та Міжнародного конкурсу. Також стрічка визнана найкращим документальним фільмом року за версією Національної премії кінокритиків КІНОКОЛО. Повнометражний дебют Ірини Цілик має успішну фестивальну історію у офіційних програмах ще понад 60 інших престижних міжнародних кінофестивалів.
⭐️ Наталка Ворожбит — українська драматургиня, сценаристка і режисерка. В 2020 році Наталка стала призером «Тижня критики» Венеційського кінофестивалю (Італія), де була відзначена другою за престижністю нагородою – премією Circolo del Cinema di Verona, як «найбільш інноваційна стрічка в конкурсі» за свій повнометражний режисерський дебют «Погані дороги». Режисерка також у 2020 році здобула Національну премію кінокритиків «Кіноколо» у категорії «Відкриття року» та стала лауреаткою «Премії Women In Arts».
В 2020-му Наталка Ворожбит також відмітилася, як шоураннерка одного з найпопулярніших серіалів року «Спіймати Кайдаша» — адаптованого на сучасний лад твору Івана Нечуй-Левицького Кайдашева сім’я.
⭐️ Ірма Вітовська — акторка театру і кіно, заслужена артистка України. Минулого року фільм «Мої думки тихі« режисера Антоніо Лукіча, де вона зіграла одну з головних ролей, став найкасовішою стрічкою за 2020 рік. За свою роль Ірма була визнана «Найкращою акторкою року» на національній премії кінокритиків «Кіноколо» та на Одеському міжнародному кінофестивалі.
2020 рік відзначився для актриси також премією «Київ» їм. І. Миколайчука за вагомий внесок у розвиток українського кіномистецтва. Ірма Вітовська стала першою лауреаткою Премії Women in Arts від HeForShe в категорії «Театр та кіно», створеної ООН та Українським інститутом. Зараз Вітовська знімається в психологічному трилері “Між нами” режисерки Соломії Томащук, який має вийти восени 2021 року. Про головне за останній рік актриса розповіла в інтерв’ю порталу «Нове українське кіно».
⭐️ Іванна Сахно — одна з найвідоміших українок Голлівуду, яку можна побачити в блокбастері «Тихоокеанський рубіж: Повстання» (2018) та екшн-комедії «Шпигун, який мене кинув» (2018). Торік вона знялася в українському кіно, отримавши головну роль у фільмі-трилері Стаса Капралова «Пік страху» (Let it snow), права на який вже викупив найбільший американський дистриб’ютор Lionsgate.
Прем’єрний показ фільму відбувся на кінофестивалі “Молодість” в Києві, який відвідала і сама акторка. В український прокат фільм вийшов 28 січня 2021 року. Також в 2020-му Іванна Сахно потрапили в рейтинг Forbes «30 до 30» — людей, які досягли найбільшого успіху в своїй сфері до 30 років.
⭐️ Аліна Горлова — українська кінорежисерка, сценарстка, з 2017 року є членом Української кіноакадемії. Торік її фільм «Цей дощ ніколи не скінчиться» (This Rain Will Never Stop) переміг у конкурсі дебютів найбільшого фестивалю документального кіно IDFA в Амстердамі, ставши “Найкращим повнометражним фільмом” в рамках секції First Appearance. Також стрічка отримала головну нагороду «За найкращий повнометражний фільм» на Festival dei Popoli у Флоренції, Італія 2020.
Як проходила робота над фільмом “Цей дощ ніколи не скінчиться”, що потрібно для успіху авторського кіно в Україні та де можна онлайн переглянути її попередні фільми, Аліна Горлова розповіла в інтерв’ю порталу “Нове українське кіно”.
⭐️ Дар’я Онищенко — українсько-німецька сценаристка та режисерка, членкиня української Кіноакадемії. Її фільм «Забуті» було відзначено Спеціальною премією журі конкурсної програми Міжнародного Варшавського Кінофестивалю, де фільм здобув Спеціальну Відзнаку Журі.
Українська прем’єра драми, яка розповідає про українську сім’ю в умовах та перше кохання в умовах т.н. ЛНР, відбулася 22 серпня 2020 року на відкритті 49-ого Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”, а вже через місяць глядач зміг побачити її в кінотеатрах. Серед майбутніх проєктів режисерки — історичний фільм про життя та творчість Казимира Малевича «Малевич».
⭐️ Катерина Горностай — українська режисерка, членкиня Української кіноакадемії (з 2017). Світова прем’єра її повнометражного ігрового дебюту «Стоп-Земля» (Stop-Zemlia) відбулася минулого року на 71-му Берлінському міжнародному кінофестивалі, в конкурсній програмі Generation 14plus. Крім того, фільм був презентований на індустрійній платформі KVIFF Eastern Promises Міжнародного фестивалю у Карлових Варах. Міжнародну промоцію фільму “стоп – земля” підтримав Український інститут в межах програми #proMOTION.
В Україні кінотеатральний реліз нашумілої драми дорослішання, яка розповідає про життя старшокласників, про перший чуттєвий досвід, закоханість, дружбу і відповідальність, планується у другій половині 2021-го року.
⭐️ Наталка Кобізька —українська актриса театру та кіно. Під час весняного карантину, поки більшість митців відпочивали, вона втілила одну з найнеочікуваніших і неоднозначних героїнь Стефку. За весь веб-серіал «Стефка» Кобізька не промовляє жодного слова, але глядач розуміє її і співпереживає. На початку 2021 року вийшов другий сезон незвичного веб-серіалу.
Також в 2020 році акторка знялась в новому фільмі “Простір” режисера Дмитра Томашпольського («Сторонній») та інтерактивному веб-серіалі «Вася і карантин» Аркадія Непиталюка. Про Стефку та інші свої ролі Наталка Кобізька розповіла в інтерв’ю порталу «Нове українське кіно».
⭐️ Єлизавета Сміт — українська кінорежисерка, учасник програми Berlinale Talents 2018, член Української та Європейської кіноакадемій. Повнометражний ігровий дебют «Вакуум» режисерки минулого року взяв нагороду Connecting Cottbus в індустрійній секції Міжнародного кінофестивалю у Карлових Варах і був відібраний до участі в 11-й сесії програми New Horizons Studio+. А її короткометражний фільм «Solitude» увійшов до офіційної конкурсної програми престижного британського кінофестивалю Raindance у 2020 році.
Єлизавета Сміт відома за своїм документальним фільмом «Школа #3», знятим у співавторстві з німецьким режисером Георгом Жено. Стрічка 2017 року отримала гран-прі у секції Generation 14+ Берлінського міжнародного кінофестивалю. Також режисерка відома за документальними фільмами «Зима у вогні» та “Цимбаліст Петро».
⭐️ Анастасія Буковська — українська кінорежисерка, сценариста, продюсерка. В 2020 році її короткометражний фільм «Бульмастиф» (Bullmastiff) було відібрано до програми одного із найважливіших кінофестивалів Східної Європи – 30-го Міжнародного кінофестивалю в Котбусі Film Festival Cottbus (Німеччина). Крім того стрічка стала Найкращим короткометражним фільмом 49-го Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”, отримала Спеціальний диплом журі Національного конкурсу 49-го Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”, а також Відзнаку екуменічного журі 49-го Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”.
За сюжетом Мітя – ветеран війни, який намагається повернутися до нормального життя. Він випадково зустрічає загубленого бульмастифа Роя. Спочатку вони не ладнають, але згодом саме Рой допомагає Міті впоратися з важким минулим.
⭐️ Сніжана Гусаревич — українська кінорежисерка, сценаристка, яка знімає свої фільми на соціально значущі теми. Авторка документального повнометражного фільму «Not Alone», який здобув Спеціальну відзнаку журі IV Кінофестиваля Kharkiv MeetDocs у Національному конкурсі («За фіксацію нового міфу і за пошук невловимого сенсу в колективній ході по чудо»).
Режисерка зняла також короткометражну стрічку про булінг «Сіль для моря» (2020), яка тільки розпочинає своє фестивальне життя. Новий документальний фільм «Зірки на Землі», зйомки якого розпочалися у лютому, розповість про унікальний проєкт з розроблення нової кіномистецької методики для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.
⭐️ Оксана Войтенко — українська кінорежисерка, сценаристка. Авторка короткометражного фільму «Схрон», переможця Національного конкурсу 49-го Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість” у 2020 році.
Дія її стрічки відбувається взимку 1946 року. Командир загону УПА Орест разом із вагітною дружиною Євою та кількома бійцями переховуються у криївці. Їх оточує загін НКВД. Його капітан ставить Ореста перед вибором: видати йому Єву або прийняти нерівний бій.
⭐️ Наталія Кисельова — українська кінорежисерка, сценаристка, автор короткометражного фільму «Килим», який отримав Гран-прі Українського конкурсу Київського МКФ короткометражних фільмів 2020, а також Спеціальну відзнаку Національного конкурсу 13-го Львівського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів Wiz-Art 2020.
За сюжеом Толiк – підліток, який живе у прифронтовому містечку разом із своєю мамою. Щодня вона просить його випрати килим, але йому не до того, він та його друзі мають бізнес – вони торгують рибою. До того ж, він закоханий у молоду жінку та допомагає їй із немовлям. Так, за життєвими труднощами, ніхто не помічає, як приходить війна.
⭐️ Ганна Ярошевич — українська продюсерка, кінорежисерка, у доробку якої 10 короткометражних документальних фільмів для каналу «Вавилон’13». В 2020 році її повнометражний дебютний фільм «Май далеко, май добре» було відібрано до участі у найбільшому індустрійному ринку документальних картин Docs for sale, який проходив в межах IDFA у листопаді 2020 року.
Над фільмом разом з командою ентузіастів вона праювала цілих п’ять років. «Май далеко — май добре» розповідає про дивного для України мігранта — молодого еколога з Німеччини, що переїхавдо невеличкого села в Карпатах, аби розводити водяних буйволів, рятуючи їх від зникнення.
Читайте також